Jak może wyglądać rozwój sieci 5G na świecie do 2024 roku?

Sprawdź zaktualizowane szacunkowe dane firmy Ericsson na temat przyjęcia sieci 5G w poszczególnych regionach świata do 2024 roku.

Prognoza liczby aktywnych smartfonów obsługujących 5G na świecie (do 2024 roku)
Prognoza liczby aktywnych smartfonów obsługujących 5G na świecie (do 2024 roku) – dane z czerwca 2019 r.

Według najnowszego raportu Ericsson Mobility Report June 2019 dotyczącego mobilności na świecie, liczba aktywnych smartfonów w sieci 4G (LTE) na świecie wzrośnie do ponad 4 mld do końca tego roku. Pojawia się także już pierwsze dane na temat połączeń bezprzewodowych w sieci 5G.

Azjatyckie firmy planują w tym roku wydać już pierwsze modele obsługujące sieci 5G, które jeszcze nie są dostatecznie rozwinięte i dostępne. Apple nie śpieszy się z wejściem w nową technologię. Według doniesień opublikowanych w tym tygodniu, Apple planuje wprowadzić obsługę 5G przez najnowsze iPhone’y dopiero w 2020 roku. Jednak dopiero w 2021 roku cała linia nowych iPhone’ów ma być kompatybilna z nowym standardem sieci komórkowej.

Apple ma już w zwyczaju oczekiwanie na to, aż nowa technologia zostanie dostatecznie rozwinięta i dostępna, zanim wdroży ją w swoich urządzeniach. Jednak zwlekanie z adaptacją 5G może, według niektórych analityków, okazać się kosztowne.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami firmy Ericsson technologia 5G i tak nie wystartuje na dobre aż do 2021/2022 roku, co sugeruje, że Apple może poczekać na nowy standard bez odczucia spadków sprzedaży z tego powodu.

Najnowsze dane znacznie różnią się od tych opublikowanych zaledwie pod koniec 2018 roku. Ericsson szacuje, że globalne subskrypcje smartfonów 5G wyniosą 11 mln do końca tego roku i 72 mln do końca 2020 roku. Dwa lata później analitycy spodziewają się, że ogólnoświatowa populacja 5G wzrośnie do 627 mln.

Coś czuję, ze te dane zmienią się znacznie jeszcze pod koniec tego roku…

Może Cię zaciekawić również:

Które firmy prowadzą w rozwoju sieci 5G?

źródło: Ericsson via Statista (1)