Apple zmienia adresy URL aplikacji na „apps.apple.com”

Apple kontynuuje przejście z marki iTunes na nowe adresy URL „apps․apple․com” dla aplikacji i gier mobilnych zamieszczonych w sklepi App Store.

Nowy adres URL dla aplikacji w sklepie App Store
Nowy adres URL dla aplikacji w sklepie App Store

Zgodnie z zapowiedziami podczas tegorocznej konferencji WWDC 2019, Apple powoli odchodzi od marki iTunes. Teraz, gdy przeglądasz listę aplikacji na iOS-ie lub Macu w internecie, adres URL strony aplikacji zaczyna się od apps.apple.com, podczas gdy wcześniej było to itunes.apple.com. Reszta adresu pozostaje bez zmian, a stare adresy są automatycznie przekierowywane na nowe.

To nie jest pierwsza zmiana struktury adresu URL, którą Apple zaktualizowało w ramach odejścia od iTunesa. Na początku tego roku interfejs internetowy Podcastów został poddany gruntownej przebudowie, która obejmowała przejście na adres: podcasts.apple.com – dotyczyło to także odejście od użycia subdomeny itunes w adreaacji. Później zmieniono adresy dla usługi Apple Music na music.apple.com. teraz przyszedł czas na aplikacje i gry mobilne: apps.apple.com.

Nowe polskie adresy sklepu App Store mają następującą strukturę: pl/app/nazwa-aplikacji/id123456789?l=pl.

Dzięki temu, że adresy aplikacji w sieci są dostępne pod własnym adresem URL (w subdomenie apps.apple.com), Apple używa obecnie subdomeny iTunes tylko dla linków do filmów i programów telewizyjnych – możliwe, że te adresy mogą się również zmienić w przyszłości, ale tak się jeszcze nie stało.

Stopniowe zanikanie 18-letniego brandu iTunes jest kontynuacją strategii firmy, aby wszystkie serwisy dostępne były pod osobnymi adresami i w osobnych aplikacjach w ramach systemu operacyjnego iOS, iPadOS oraz macOS Catalina, które pojawią się już tej jesieni.

Apple zastąpi wszystkie adresy iTunes dla podcastów, programów telewizyjnych, filmów i książek linkami specyficznymi dla poszczególnej kategorii, takimi jak podcasts.apple.com, tv.apple.com, movies.apple.com i books.apple.com. Firma skasowała także swoje oficjalne  profile serwisu iTunes na Facebooku i Instagramie.

Po tym jak Apple całkowicie zrezygnuje z programu iTunes, synchronizacja urządzeń z systemem iOS, takich jak iPhone i iPad na komputerze Mac, będzie odbywała się w Finderze.