Nokia bezpiecznie przechowa dane użytkowników w Finlandii

HMD Global, Google oraz firma CGI zawarły porozumienie, na mocy którego dane użytkowników smartfonów Nokia zostaną przeniesione do Finlandii.

Nokia 3310 od HMD Global wraca w 2017 roku

HMD Global, producent smartfonów Nokia, ogłosił zawarcie współpracy z Google Cloud oraz firmą CGI, na mocy której dane użytkowników, związane z aktywacją telefonów oraz ich wydajnością, będą przechowywane w chmurze Google. Serwery fizycznie znajdują się w miejscowości Hamina w Finlandii. Ten ruch ma zapewnić użytkownikom smartfonów Nokia zwiększenie szybkości działania urządzeń oraz szybkości aktualizacji i rozszerzeń dostarczanych do nich. Nie bez znaczenia jest także kwestia bezpieczeństwa danych, które podlegają pełnej ochronie w myśl europejskich przepisów RODO. 

Korzystając z zaawansowanej analizy danych i technologii uczenia maszynowego oferowanej przez Google Cloud, a także specjalistycznej wiedzy CGI na temat chmur i przetwarzanych w nich danych, HMD Global może zmaksymalizować analizę spływających informacji, aby zapewnić użytkownikom najlepsze wrażenia podczas korzystania z telefonów Nokia. Pierwszymi urządzeniami, które będą przechowywać dane w nowym centrum, będą smartfony Nokia 4.2, a dane z wcześniejszych modeli smartfonów Nokia  zostaną przeniesione do Haminy po ich aktualizacji do Androida Q, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Użytkownicy smartfonów Nokia na całym świecie doceniają naszą unikalną obietnicę, że każdy nasz smartfon działa na czystym systemie Android™ i będzie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń co miesiąc, wraz z aktualizacjami systemu operacyjnego dostarczanymi przez 2 lata. Chcemy, aby każdy smartfon Nokia był jak najbardziej nowoczesny przez jak najdłuższy czas, a wszyscy nasi konsumenci mogli korzystać z najnowszych innowacji Google. Właśnie dlatego staramy się, aby najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego Android były dostarczane szybciej, niż robi to jakikolwiek inny producent. Dzisiaj robimy kolejny, znaczący krok w podtrzymywaniu zaufania naszych klientów. Pozostając wierni naszemu fińskiemu dziedzictwu, zdecydowaliśmy się na współpracę z Google Cloud Platform w celu zaspokojenia rosnących potrzeb w zakresie przechowywania danych i zwiększenia inwestycji w naszym kraju – powiedział Pekka Rantala, EVP and CMO w HMD Global.

Przeczytaj także: Qualcomm i HMD Global podpisały porozumienie patentowe na rzecz rozwoju 5G

Bezpieczeństwo i kontrola danych ponad wszystko

Przeniesienie centrum danych do Finlandii pokazuje ogromne zaangażowanie HMD Global w przestrzeganie wszystkich europejskich przepisów dotyczących środków bezpieczeństwa, w tym przepisów UE dotyczących ochrony danych, takich jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Nowe rozwiązanie HMD Global, zbudowane wraz z CGI i Google Cloud, jest zgodne ze wszystkimi wytycznymi RODO, a zbierane dane dotyczące aktywacji i wydajności telefonów są zarządzane bezpośrednio przez HMD Global, bez pośrednictwa firm trzecich.

– Google Cloud i CGI to nasi strategiczni partnerzy w dostarczaniu rozwiązań chmurowych, z którymi blisko współpracujemy od dawna. Chcemy zachować otwartość i pełną transparentność w kwestii tego, jak zbieramy i przechowujemy dane aktywacyjne urządzenia, a także chcemy mieć pewność, że nasi klienci rozumieją, dlaczego i w jaki sposób poprawia to jakość korzystania z telefonów. Nowe rozwiązanie to spełnienie naszej obietnicy odnośnie czystego, bezpiecznego i zawsze aktualnego systemu Android, dodatkowo wzmocnione od teraz zlokalizowanymi w Finlandii serwerami zapewniającym najwyższe bezpieczeństwo i prywatność przechowywanych na nich danych – dodaje Pekka Rantala, EVP and CMO w HMD Global.

CGI stworzyło najwyższej klasy infrastrukturę techniczną pozwalającą gromadzić dane spływające ze smartfonów ze sprawnie zbudowaną architekturą i zoptymalizowaną strukturą kosztów. HMD Global wykorzystuje również wiedzę CGI w zakresie zaawansowanych analiz wewnętrznych, aby maksymalnie zwiększyć potencjał przetwarzanych danych.

– Dzięki wdrożeniu najnowszych technologii gromadzenia i analizy danych, a także doświadczeniu inżynierów i naukowców CGI, HMD Global jest w stanie nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo zbieranych danych, ale także ulepszać swoje produkty, dopasowując je do potrzeb swoich klientów. Analiza typowych zachowań użytkownika pozwala tak projektować telefony, aby dostarczać jeszcze bardziej funkcjonalne smartfony Nokia – powiedział Martti Reilander, dyrektor zarządzający w CGI.

źródło: informacja prasowa