Jak to jest z tymi hakerami w polskich serialach?

Czy twórcy polskich seriali używając w swoich produkcjach wątków hakerskich czasem mijają się z prawdą? – dowiedz się, ile w tych scenach jest fikcji i radosnej twórczości.

Cała prawda o hakerach w polskich serialach
Cała prawda o hakerach w polskich serialach

Motywy związane z włamywaniem się do sieci lub komputera, czyli jednym słowem wszelkie przestępstwa związane z poczynaniami hakerów, to w polskich serialach już nic nowego. Jednak, czy zwracaliście uwagę na to, ile w tych scenach jest prawdy, a ile fikcji? Czy wszystko jest przestępstwem? Co jest prawdą ekranu, prawdą czasu, a co prawdą związaną z hakerami (z ang. hacker).

Na te pytania bardzo szczegółowo odpowiedział Wiktor Szymański z bezpieczny.blog, który przeprowadził fachową analizę scen hakerskich z popularnych polskich seriali. Pod lupę wziął między innymi takie tytuły jak „1983” (Netflix), „Belfer 2” (Canal+), „Chyłka – Zaginięcie” (TVN), „Nielegalni” (Canal+), „Prawo Agaty” (TVN) czy „Ultraviolet” (AXN).

Wiktor na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem, znam człowieka (sic!), dlatego możecie zaufać merytorycznemu podłożu tego bardzo ciekawego materiału. Jak sam pisze, szuka dziury w całym, czego przykładem jest świetna analiza o hakowaniu w polskich serialach! W swoim wpisie pt. Hakowanie w polskich serialach i filmach wyłapał błędy i być może brak dostatecznej wiedzy twórców seriali, którzy użyli wątków hakerskich w swoich produkcjach.

Seriale na szczęście nie są materiałem edukacyjnym i nie mają służyć temu, aby wskazywać jak coś robić lub nie robić. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele historii jest naciąganych, wiele poczynań bohaterów wyolbrzymionych, stąd i hakerzy są często tylko niby-hakerami. Jednak dzięki dokładnemu wyłapaniu wpadek przez specjalistów możemy zrozumieć niektóre mechanizmy związane z bezpieczeństwem elektronicznym i tym jak działają prawdziwi hakerzy.

Twórcy seriali nie powinni o tym zapominać pisząc scenariusz, a potem kręcąc filmy, które w tym aspekcie powinny być rzetelne.

Na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze pamiętajcie, że wszelkie działania związane z naruszeniem prywatności lub łamaniem zabezpieczeń bez zgody jest przestępstwem i wiąże się z konsekwencjami prawnymi i/lub finansowymi!

Być może małeś do czynienia z działaniami hakerów, może trochę wiesz na temat ich działania z polskich lub zagranicznych seriali (np. „Mr. Robot”), jednak należy mieć świadomość, że nie wszystko co widzisz na ekranie jest prawdą.

W artykule na bezpieczny.blog dowiesz się między innymi:

  • Czy haker z serialu Belfer 2 Tymon Karski mógł włamać się na serwery Pentagonu?
Hacker Tymon Karski z serialu „Belfer 2”
Haker Tymon Karski z serialu „Belfer 2”
  • Czy sceny związane z Darknetem (czyli ciemną i dla niektórych tajemniczą stroną internetu) w Belfrze 2 są wiarygodne i gdzie autorzy nieco podkoloryzowali? Jak wspomina Wiktor: Animacja z wieprzem, która pokazywana jest na filmie, w żaden sposób nie pasuje do stron wystawionych w sieci TOR. O tym też dowiesz się, dlaczego :)
Scena z wieprzem z drugiego sezonu serialu „Belfer”
Scena z wieprzem z drugiego sezonu serialu „Belfer”
  • Jak to możliwe, że w serialu Nielegalni sklonowano zawartość telefonu iPhone 6s bez podłączenia żadnego kabla? – jak pisze fachowiec – to niemożliwe! iPhone był wyłączony, co oznacza, że zawarte w nim dane były zaszyfrowane (odszyfrowanie danych następuje po uruchomieniu i odblokowaniu telefonu PIN-em).
  • W jaki sposób Kormak (vel Kormaczysko) z serialu Chyłka – Zaginięcie odzyskał skasowane SMS-y z iPhone’a? i dlaczego haker powinien zaktualizować swoje oprogramowanie nmap v3.00 z 2002 roku do obecnej wersji 7.7?
Hacker Kormak z serialu „Chyłka – Zaginięcie”
Haker Kormak z serialu „Chyłka – Zaginięcie”
  • Jak w serialu 1983 wykorzystano funkcje do namierzania użytkowników urządzeń?
  • Dlaczego pendrive’y są tak niebezpieczne? i w którym serialu to wykorzystano?
  • Jak bohaterowie serialu Belfer 2 dostali się za pomocą drukarki podłączonej do sieci na serwery Policji?

Oprócz tego z artykułu na bezpieczny.blog dowiesz się, jakie są najpopularniejsze powiedzenia i frazy z żargonu hakerów, które pojawiają się w telewizyjnych serialach? Z jakich narzędzi i komend najczęściej korzystają nasi milusińscy hakerzy z telewizji!

Wszystkie omawiane sceny opatrzone są dokładnym wyjaśnieniem oraz fragmentami wideo, dzięki czemu przypomnisz sobie, o których momentach mowa! Polecam!

Może Cię zainteresować także:

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna?

źrodło: bezpieczny.blog