Kultowa gra komputerowa „Tetris” kończy dzisiaj 35 lat!

We wtorek 4 czerwca gra komputerowa „Tetris” kończy 35 lat istnienia – to wciąż najlepsza gra logiczna wszech czasów – tylko „Minecraft” sprzedał więcej kopii.

Tetris Game Boy Nintendo (1989) - screen

Dla ludzi w pewnym wieku istnieją takie gry wideo, które każdy zna, na przykład Pac-Man lub pierwszy Super Mario Bros. Ale można twierdzić, że Tetris, który kończy już 35 lat 4 czerwca, jest najbardziej znaną grą ze wszystkich. Jeśli sprzedaż jest jakimś wskaźnikiem popularności, to warto wspomnieć, że Tetris sprzedał się w ponad 170 milionów kopii i był dostępny w zasadzie na każdej platformie i komputerach, jakie możemy sobie wyobrazić. Według niektórych rankingów, tylko stale rozwijający się Minecraft sprzedał w większej liczbie egzemplarzy.

Oczywiście nie można dyskutować o spuściźnie Tetrisa bez światowego sukcesu kultowej konsoli przenośnej Game Boy od Nintendo. Technicznie rzecz biorąc, Tetris istniał od pięciu lat, zanim został dostarczany z każdym sprzedanym Game Boyem – ale ogromna popularność konsoli sprawiła, że ​​gra stała się sensacją niemal z dnia na dzień.

Wybór Tetrisa jako tytułu startowego Game Boya był inspirującym wyborem. W przypadku urządzenia przeznaczonego do grania w krótkich seriach, Tetris pozwalał graczom włączyć Game Boya, zmiażdżyć kilka linii i odłożyć grę, by później wrócić. To rodzaj gry, w którą można grać godzinami, ale nic nie stracimy, jeśli gramy tylko przez 10 minut. Porównaj to z Super Mario Land (innym tytułem startowym Game Boya) – grą, która ma poziomy do pokonania i wyraźny punkt początkowy i końcowy. Mimo że jest to krótka gra, potrzeba trochę więcej czasu, aby przejść ją do końca, a bez możliwości zapisania gry gracze musieli zaczynać od zera za każdym razem.

W przypadku Tetrisa nie ma znaczenia czy zaczniemy grać od nowa, ponieważ rywalizujemy ze sobą, próbując usunąć więcej linii lub uzyskać wyższy wynik niż kiedykolwiek wcześniej. Ta formuła rozgrywki doskonale sprawdziła się w przypadku każdego pokolenia – dzieci i dorosłych.

Tetris osiągnął legendarny status w dużej mierze dzięki Game Boyowi, ale gra była dostępna na komputerach i automatach od lat, zanim Game Boy istniał. Gra została stworzona przez rosyjskiego inżyniera komputerowego Alexeya Pajitnova i jego przyjaciół Dmitrija Pavlovskiego i Vadima Gerasimova. Była to pierwsza gra komputerowa z Rosji, która została wydana na Zachodzie w 1986 roku.

Zobacz także:

[3-8 czerwca] Tydzień w historii technologii

Ostatecznie Tetris to tylko siedem różnych tetriminosów, spadających z góry ekranu na dół z rosnącą prędkością. Można je obracać i układać w kompletne linie, w przeciwnym razie zostaną ułożone na górze ekranu i gra zakończy się, gdy dojdą do samej góry. Pajitnov powiedział dla Digital Trends w 2015 roku, że zbudował grę w ciągu zaledwie sześciu tygodni.

Tetris - logo
Tetris (logo)

Ale to wystarczyło, aby niezliczone poprawki i aktualizacje gry trafiły w zasadzie na każde urządzenie w ciągu ostatnich 35 lat. W rzeczywistości tylko w zeszłym roku widzieliśmy dwa odrodzenia Tetrisa. Jest wyjątkowy Tetris Effect na PS4, który łączy znajomą formułę z dzikimi wizualizacjami, VR i ciągle zmieniającą się ścieżką dźwiękową. Oraz Tetris 99 na konsolę Switch firmy Nintendo, który wykorzystuje niesamowicie popularną formułę bitewnego royale i wprowadza ją w czcigodną grę logiczną.

Trzydzieści pięć lat później Tetris wciąż jest popularny, nawet jeśli smartfony to sprawiły, że możemy grać w nieskończoną liczbę gier logicznych w podróży. Jest wysoce nieprawdopodobne, aby ktokolwiek stworzył raz jeszcze taki tytuł jak Tetris. Jak powiedział Rogers w 2015 roku: „Jeśli na ekranie jest wystarczająco dużo punktów do wyświetlenia, Tetris będzie na nim”.

źródło: Engadget