Podczas WWDC 2019 Apple może zapowiedzieć koniec iTunesa

iTunes jest podstawą funkcjonowania ekosystemu urządzeń Apple’a od prawie dwóch dekad, pojawiają się jednak doniesienia, że wkrótce zostanie zastąpiony przez trzy osobne serwisy.

iTunes (2001-2019{?})

Serwis iTunes, nawet po zaniknięciu linii iPoda, jest nadal wykorzystywany jako do tworzenia kopii zapasowych i przywracania lokalnie zapisanych danych na urządzeniach z systemem iOS – to jedna z funkcji, której mocno brakuje użytkowników Androida. Jednak według raportu Bloomberga, Apple może całkowicie zastąpić iTunes nowymi serwisami, o czym mamy dowiedzieć się podczas jutrzejszego wydarzenia WWDC 2019 – sprawdź, jak oglądać konferencję Apple WWDC19 już 3 czerwca 2019 roku.

Bloomberg twierdzi, że Apple uruchomi 3 nowe aplikacje, które poznamy podczas WWDC 2019 – zastąpią one iTunes i będą nazywać się: „Music”, „TV” i „Podcasts”. Ten ruch z pewnością byłby poważną zmianą dla Apple’a, ponieważ iTunes jest główną aplikacją do odtwarzania multimediów na komputerach Mac od 2001 roku. iTunes jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów oprogramowania konsumenckiego, jakie kiedykolwiek stworzono, ponieważ ułatwił rozwój muzyki cyfrowej i podcastów na początku XXI wieku, co wiązało się bezpośrednio z sukcesem iPoda.

Oczywiście, iTunes był również używany jako podręcznikowy przykład okrutnie nieintuicyjnego oprogramowania od lat. Na wielu komputerach działał też bardzo wolno –  aktualizacja iTunesa 7 przerosłą wydajność iMaca G4, a wersje na Windowsa zawsze zawierały wiele dodatków, które skreślały oprogramowania na wejściu.

iTunes odchodzi do lamusa

Wygląda na to, że Apple dorosło do tego, żeby iTunes został zastąpiony przez nowe appki i dało systemowi macOS nowe życie.Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami  Apple będzie sprzedawać usługi przez autonomiczne aplikacje muzyczne, telewizyjne i podcasty pod systemem macOS 10.15, który będzie oferował ten sam zestaw funkcji, co iTunes, ale za pośrednictwem oddzielnych pakietów. Teraz, przed WWDC 2019, kiedy to Apple ma ogłosić tę zmianę, firma po cichu zaczęła zabijać markę iTunes w mediach online.

Apple usunęło już wszystkie treści z mediów społecznościowych na profilach iTunes na Facebooku i Instagramie. Obydwa profile są teraz puste, a Apple kieruje fanów ze strony Facebooka na stronę Apple TV. Na Instagramie Apple po prostu kieruje użytkowników do swojego konta @AppleTV zamiast do iTunesa.

Apple zaczęło nawet przekierowywać wszystkie linki muzyczne z itunes.apple.com do domeny music.apple.com, co może potwierdzać, że iTunes zostanie w tym tygodniu wyłączony. Do zeszłego miesiąca nawet linki do App Store’a miały „itunes” w adresie URL. Apple używa teraz osobnych adresów URL w zależności od kategorii udostępnianych treści. Na przykład adres URL do udostępniania aplikacji iOS to apps.apple.com, a adres URL dla treści muzycznych to music.apple.com.

źródła: phoneArena via Bloomberg