Ultraprywatna przeglądarka Tor Browser oficjalnie na Androidzie

Stabilna wersja mobilnej przeglądarki internetowej Tor Browser oficjalnie trafiła na Androida – aplikacja nie zostawia żadnych śladów aktywności smartfona podczas przeglądania stron WWW.

Tor Browser for Android (stable)

Podczas przegladania stron internetowych na urządzeniach mobilnych pomocne mogą być usługi VPN i tryby incognito, ale jeśli chcesz wejść na znacznie wyższy poziomu prywatności, możesz skorzystać ze stabilnej wersji przeglądarki Tor Browser na Androida.

Aplikacja od Project Tor w końcu wyszła z wersji beta i pojawiła się w stabilnej wersji w sklepie Google Play. Dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać w sieci Tor z pełną anonimowością, bez konieczności zbędnego „gimnastykowania”.

Przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych rośnie na całym świecie, a w niektórych częściach świata jest to praktycznie jedyny sposób, w jaki ludzie korzystają z internetu. W tych samych obszarach często obserwuje się intensywną inwigilację i cenzurę online, dlatego priorytetem dla twórców przeglądarki mobilnej Tor Browser  jest dotarcie do tych użytkowników”.

Tor Browser jest oparty na silniku przeglądarki Firefox, dzięki czemu posiadamy te same funkcje, takie jak przeglądanie na kartach, ale nie łączy się ona bezpośrednio ze stronami internetowymi. Zamiast tego używa sieci zaszyfrowanych serwerów, które odbijają żądania wokół wielu pośrednich łączy, ukrywając Twój adres IP i tożsamość. Do tej pory możliwe było połączenie się z Torem na smartfonie za pomocą Orbot / Orfox, ale teraz jest ono wbudowane i łączy się z siecią przy każdym otwarciu oficjalnej aplikacji.

Przeglądarka Tor może na przykład pomóc aktywistom lub dziennikarzom w uniknięciu monitorowania przez ciekawskie rządy. Ułatwia to również unikanie śledzenia przez reklamy lub ominięcie blokowania geograficznego. Oczywiście, jak pokazał Silk Road, sieć Tor może być również używana do ukrywania ofert leków i innych nielegalnych działań. A korzystanie z przeglądarki nie jest bezproblemowe – ponieważ wiele osób korzysta z tych serwerów.

Zobacz, jak przeglądarka od Tor Project chroni prywatność użytkowników:

 

Stabilną wersję przeglądarki Tor Browser możesz pobrać z oficjalnego sklepu Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Tor nie ma wersji przeglądarki Tor na urządzenia z systemem iOS, ponieważ Apple najwyraźniej blokuje potrzebne procesy obliczeniowe i zmusza firmy do używania własnego silnika przeglądarki. Tor poleca jednak nieoficjalną przeglądarkę Onion Browser autorstwa Mike Tigasa dla użytkowników iPhone’a i iPada:

Pobierz aplikację w sklepie App Store

źródła: Engadget via Tor Blog – New Release: Tor Browser 8.5