Firefox 67 to szybsza i bardziej bezpieczna przeglądarka od Mozilli

Najnowsza wersja przeglądarki Firefox 67 skupia się na szybkości, dodając nowe opcje prywatności blokowania kopania kryptowalut i śledzenia konfiguracji.

Firefox 67

Ponieważ Mozilla ma na celu przekonanie większej liczby użytkowników, aby dokonali zmiany z Chrome’a, nowa wersja Firefox 67 dostała kilka wyjątkowych dodatków, które jednocześnie wzmacniają ochronę prywatności użytkowników.

Firefox 67 lepiej zarządza pamięcią dla wielu kart, uruchomia się znacznie szybciej i dodaje funkcje blokujące złośliwe skrypty kryptowalut oraz cyfrowe odciski palców.

Wraz z wydaniem Firefoksa 57 w 2017 roku, Mozilla zmieniła nazwę przeglądarki open source na Firefox Quantum i przedstawiła swoje cele w walce z liderem na rynku przeglądarek internetowych – firmą Google. Od tego czasu Mozilla stale zmienia wygląd Firefoksa i dodaje funkcje takie jak Firefox Send, Facebook Container czy Firefox Monitor.

W przeglądarce Firefox 67 Mozilla kontynuuje wzmacnianie ochrony prywatności i wydajności, koncentrując się na tym razem mocniej na tym drugim aspekcie, aby przeglądarka działała znacznie szybciej niż dotychczas. Prawda jest bowiem taka, że dla wielu internautów nie ma znaczenia z jakiej przeglądarki korzysta – ważne by działała szybko i była bezpieczna.

Nie dziwi więc fakt, że Mozilla obiecuje skupić się na tym, aby skrypty najpopularniejszych serwisów wykonywały się od 40 do 80 proc. szybciej. Firefox skanuje również alternatywne arkusze stylów po załadowaniu strony, a moduł automatycznego wypełniania nie załaduje się, chyba że rzeczywiście znajduje się formularz do wypełnienia.

Oprócz tych zmian Firefox zawiesi procesy wykorzystywane przez otwarte karty w tle, jeśli wykryje, że systemowi pozostało 400 MB lub mniej wolnej pamięci RAM. Ma to na celu optymalizację wydajności wielu kart, szczególnie w systemach bez dużej ilości wolnej pamięci. Firefox uruchomi się również szybciej, jeśli znajdują się w niej dodatki lub rozszerzenia.

Nowa wersja posiada również szybszy dekoder wideo AV1 o nazwie „dav1d”, który został opracowany wspólnie przez Mozillę, Microsoft, Amazon i Google. Użytkownicy korzystający z systemu Windows 10 i karty graficznej Nvidia mają teraz wsparcie dla obiecanego WebRender.
Jeśli chodzi o nowe opcje prywatności, Firefox może teraz blokować w tle skrypty wyszukiwania kryptowalut, które wykorzystują procesory użytkowników. Dzięki temu cyfrowe odciski palców mogą być również blokowane, jako część podejścia do antyśledzenia Mozilli.

Własne ustawienia prywatności w przeglądarce Firefox 67
Własne ustawienia prywatności w przeglądarce Firefox 67

Możesz dowiedzieć się więcej o wszystkich nowych dodatkach prywatności i wydajności Firefoksa 67 na oficjalnym blogu Mozilli.

źródła: TechSpot via Mozilla Blog, Release Note