Ranking najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych w 1Q 2019 r.

W rankingu najpopularniejszych aplikacji mobilnych na świecie za 1Q 2019 roku, TikTok na szczycie aplikacji na iOS-a już 5. kwartał z rzędu, a WhatsApp na 1. miejscu wśród appek na Androida.

TOP 20 aplikacji mobilnych z App Store'a (1Q 2019)
TOP 20 aplikacji mobilnych z App Store’a (1Q 2019) – najwięcej pobrań

Pomimo grzywny w wysokości 5,7 mln dolarów nałożonej przez FTC (Federal Trade Commission) i zmian w celu ograniczenia wykorzystania aplikacji przez osoby poniżej 13 roku życia, TikTok utrzymał swoją pozycję lidera w rankingu najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych ze sklepu App Store. To już piąty kwartał z rzędu, kiedy aplikacja znajduje się na szczycie zestawienia przygotowanego przez Sensor Tower.

Aplikacja TikTok osiągnęła ponad 33 miliony pobrań ze sklepu App Store w 1 kwartale 2019 roku, kolejne pozycje należały do aplikacji: YouTube, Instagram, WhatsApp i Messenger, które zamykają pierwszą piątkę najczęściej pobieranych aplikacji na iOS-a.

Należy pamiętać, ze liczby pobrań aplikacji niekoniecznie przekładają się na wzrost liczby aktywnych użytkowników, ponieważ instalacje nie są bezpośrednią powiązane z liczbą użytkowników.

Podczas gdy TikTok ponownie został liderem pod względem pobrań ze sklepu App Store, nie była to najczęściej pobierana aplikacja na urządzenia z Androidem. Z większym zasięgiem na rynkach wschodzących i większą bazą użytkowników, trendy w systemie Android wyglądają inaczej niż na iOS-ie. W minionym kwartale WhatsApp był numerem 1 w sklepie Google Play z prawie 199 mln instalacji. Po nim był komunikator Messenger, a następnie TikTok, Facebook i Instagram. Wszystkie appki z pierwszej czwórki na Androida osiągnęły ponad 150 milionów pobrań każda w pierwszym kwartale 2019 roku.

Chociaż TikTok nie jest liderem na Androida, wciąż osiągnęła ogromny sukces w 1. kwartale na tej platformie – w Indiach, gdzie aż 88,6 mln nowych użytkowników zainstalowało aplikację w 1Q, aż o 8,2 razy więcej niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Mimo to statystyki TikToka w następnym kwartale mogą już nie być tak dobre. Aplikacja została zakazana w Indiach w kwietniu br. w związku z nielegalnymi treściami, w tym pornografią. Chociaż zakaz ten został zniesiony pod koniec tego samego miesiąca, Sensor Tower szacuje, że kosztowało to aplikację co najmniej 15 mln pobrań!

TOP 20 aplikacji mobilnych z Google Play (1Q 2019)
TOP 20 aplikacji mobilnych Google Play (1Q 2019) – najwięcej pobrań

W pierwszym kwartale br. w rankingu znalazły się także YouTube Kids, który odnotował 291-procentowy wzrost kwartalny i 29 milionów pobrań w Google Play, gdzie dołączyły do ​​YouTube’a i YouTube Music, aby stać się topową aplikacją.

Zobacz także:

10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych na świecie (maj 2016)

Najczęściej pobierane aplikacje mobilne na Androida i iOS-a w 1Q 2019 r. (w sumie)

Dzięki szacunkom pobrań ze sklepów App Store i Google Play przygotowanym przez Sensor Tower, wynika, że WhatsApp był najczęściej pobieraną aplikacją w tym kwartale z ponad 220 mln instalacji z App Stora i Google Play.

Messenger przełączył znalazł się na drugiej pozycji z łączną liczbą prawie 203 mln instalacji. TikTok zajął 3. pozycję – dzięki mocnej pozycji w App Storze, a następnie Facebook i Instagram.

TOP 20 aplikacji mobilnych z App STore'a i Google Play (1Q 2019)
TOP 20 aplikacji mobilnych z App STore’a i Google Play (1Q 2019) – najwięcej pobrań

Reszta pierwszej dziesiątki nie zmieniła się od dłuższego czasu, a Facebook zdobył cztery z pięciu najlepszych miejsc. Tymczasem dzięki użytkownikom w Indiach edytor obrazów PicsArt dostał się do TOP 20 światowej czołówki najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych.

źródła: TechCrunch via Sensor Tower – Top Apps Worldwide for Q1 2019 by Downloads