Funkcja EKG wreszcie dostępna na Apple Watchach w Polsce!

Wraz z uaktualnieniem systemu watchOS 5.2.1, użytkownicy smartwatchów Apple Watch Series 4 mogą wykonać zapis elektrokardiograficzny (EKG) za pomocą aplikacji EKG.

EKG Apple watch Series 4 w Polsce (watchOS 5..2.1)

Elektrokardiogram (EKG) to badanie, podczas którego rejestrowany jest rytm i siła impulsów elektrycznych wywołujących uderzenia serca. Patrząc na zapis EKG, lekarz może ocenić Twoje tętno i znaleźć ewentualne nieprawidłowości pracy serca.

Wraz z uaktualnieniem systemu watchOS, aplikacja EKG jest dostępna także dla użytkowników zegarków Apple Watch w Polsce. Appka rejestruje tętno i rytm pracy serca za pomocą czujnika tętna w zegarku Apple Watch Series 4, a następnie sprawdza zapis pod kątem migotania przedsionków — formy nieregularnego rytmu.

Aplikacja EKG dokonuje zapisu elektrokardiogramu, który stanowi odzwierciedlenie sygnałów elektrycznych wywołujących uderzenia serca. Na podstawie tych sygnałów ustala tętno oraz sprawdza, czy górne i dolne komory serca pracują rytmicznie. Nieregularny rytm może oznaczać migotanie przedsionków.

Uaktualnienie systemu watchOS 5.2.1 – pełna lista zmian

To uaktualnienie zawiera nowe funkcje, udoskonalenia i poprawki błędów:

 • Aplikacja EKG na Apple Watch Series 4 jest teraz dostępna w Chorwacji, Czechach, Islandii, Polsce i Słowacji.
 • Powiadomienia o arytmii są teraz dostępne w Chorwacji, Czechach, Islandii, Polsce i Słowacji.
 • Rozwiązano problem, który powodował, że niektórzy użytkownicy nie widzieli cyfr na tarczy Odkrywca.
Uaktualnienie systemu watchOS 5.2.1 - lista zmian
Uaktualnienie systemu watchOS 5.2.1 – lista zmian

Aktualizacja dostępna jest za pośrednictwem sparowanego z zegarkiem iPhone’a w aplikacji Watch → Uaktualnienia.

Przeczytaj także: Znamy już ceny Apple Watch (GPS + Cellular) w Polsce

Co zrobić, aby wykonać pomiar EKG na zegarku Apple Watch?

Aplikacja EKG nie jest przeznaczona do użytku przez osoby poniżej 22 roku życia.
Konfigurowanie aplikacji EKG. Appka dostępna jest w Polsce wraz z aktualizacją systemu watchOS 5.2.1 dla Apple Watch Series 4.

Konfiguracja aplikacji EKG:

 • Otwórz aplikację Zdrowie na telefonie iPhone.
 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na ekranie. Jeśli nie wyświetli się monit o skonfigurowanie, stuknij kolejno opcje Dane zdrowotneSerce → Elektrokardiogram (EKG).
 • Po zakończeniu konfiguracji otwórz aplikację EKG , aby zrobić EKG.

Jak wykonać pomiar EKG za pomocą zegarka Apple Watch Series 4?

Jak wykonać pomiar EKG na Apple Watch? (animacja)Zapis EKG można wykonać zawsze wtedy, gdy pojawią się takie objawy, jak szybkie lub nieregularne bicie serca, wystąpią inne ogólne obawy dotyczące stanu zdrowia serca lub też w razie otrzymania powiadomienia o nieregularnym rytmie.

 • Upewnij się, że zegarek Apple Watch przylega do skóry i znajduje się na nadgarstku, który wybrano w aplikacji Apple Watch. Aby to sprawdzić, otwórz aplikację Apple Watch, stuknij kartę Mój zegarek, a następnie wybierz kolejno opcje Ogólne → Orientacja zegarka.
 • Otwórz aplikację EKG na zegarku Apple Watch.
 • Oprzyj przedramiona na stole lub na kolanach.
 • Umieść palec drugiej dłoni na pokrętle Digital Crown. W czasie trwania zapisu nie jest konieczne naciskanie pokrętła Digital Crown.
 • Czekaj. Zapis trwa 30 sekund. Po jego zakończeniu otrzymasz stosowaną klasyfikację, do której możesz dodać odpowiednie objawy, stukając opcję Dodaj objawy.
 • Stuknij opcję Zachowaj, aby zachować wybrane objawy, a następnie stuknij opcję Gotowe.

Więcej o interpretacji wyników i samej funkcji EKG znajdziesz na oficjalnej stronie pomocy Apple’a: Wykonywanie EKG za pomocą aplikacji EKG na zegarku Apple Watch Series 4.

Może Cię zainteresować także:

Apple Watch Series 4 z eSIM dostępny w sieci Orange Polska

źródło: Apple Polska