Dźwięk w jakości studyjnej już dostępny w serwisie Netflix

Już od 1 maja 2019 roku, oglądając Netflix na ekranie telewizora, zauważysz, że dźwięk jest dużo bardziej wyrazisty – serwis wprowadza nową funkcję dźwięku wysokiej jakości.

Netflix on Apple TV

Najwspanialsze sceny w filmie tworzy towarzysząca im ścieżka dźwiękowa. Czy bez przepięknego motywu przewodniego serial „The Crown” byłby tak samo majestatyczny? Czy widzów „Stranger Things” przechodziłyby ciarki, gdyby w tle nie było muzyki?

Dźwięk może być tak subtelny, że prawie go nie zauważamy, ale ma on istotny wpływ na nastrój sceny i znacząco zmienia jej odbiór przez widzów. Magiczne połączenie obrazu i dźwięku sprawia, że zagłębiają się w fabułę, dlatego też Netflix zaczął oferować najnowocześniejsze technologie i funkcje, takie jak: 4K, HDR, Dolby Atmos® i tryb skalibrowany Netflix.

Dzięki nowej funkcji dźwięku wysokiej jakości, dźwięk seriali i filmów w serwisie Netflix będzie lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. Funkcja ma pozwolić usłyszeć to, co twórcy słyszą w studiu nagraniowym, dzięki czemu nawet najdrobniejszy szczegół sprawia, że wrażenia słuchacza stają się bardziej intensywne. Poza tym w przypadku niskiej przepustowości łącza lub ograniczeń sprzętowych funkcja ta dostosowuje ustawienia tak, by warstwa audio odtwarzana była w najlepszej możliwej do osiągnięcia jakości (podobnie jak obraz — ta opcja jest dostępna już od dłuższego czasu).

Przeczytaj także: Jak działa funkcja inteligentnego pobierania w aplikacji Netflix?

Jak to się zaczęło?

Pod koniec 2017 r. wraz z braćmi Duffer oglądaliśmy serial „Stranger Things 2” w zwykłym salonie, aby mogli zrozumieć, jak odbierają go widzowie. W pierwszym odcinku była scena pościgu samochodowego, która nie brzmiała tak realistycznie, jak na etapie miksowania. Nasz ekspert od dźwięku oraz zespół techników od razu wzięli się do pracy. Zależało nam na tym, by wszystko działało tak, jak należy, bez względu na to, jak wiele wysiłku będziemy musieli w to włożyć. Udało nam się rozwiązać problem ze „Stranger Things 2”, zwiększając szybkość transmisji bitów dla ścieżki dźwiękowej. Od tego czasu robimy wszystko, by udostępniać dźwięk lepszej jakości także w innych produkcjach.

To świetny przykład zastosowania kultury Netflix w praktyce, czyli zapewnienia najlepszego możliwego wsparcia współpracującym z nami twórcom. Zobacz, jak ta historia wygląda z perspektywy pracowników netflixa:

Wyjątkowe połączenie najnowszych technologii z pracą techników z firmy Netflix pomogło rozwiązać problem i wykorzystać go do poprawy jakości dźwięku dostarczanego milionom naszych użytkowników na całym świecie.

Może Cię zainteresować także:

Netflix ma nową animację brandową litery „N”, czy lepsza?

Informacje dla użytkowników

Większość odbiorników telewizyjnych obsługujących dźwięk w jakości 5.1 lub Dolby Atmos może odtwarzać także dźwięk w lepszej jakości. W zależności od tego, jakim urządzeniem i przepustowością łącza dysponujesz, różna może być szybkość transmisji bitów:

  • 5.1 od 192 Kb/s (dobra) do 640 Kb/s (bardzo dobra)
  • Dolby Atmos od 448 Kb/s do 768 Kb/s (dźwięk w jakości Dolby Atmos jest dostępny dla użytkowników planu Premium)

Audio w serwisie Netflix

Powyższe szybkości transmisji bitów mogą w przyszłości wzrosnąć w miarę poprawy technik kodowania w serwisie.

Dodatkowe informacje znajdziesz w Centrum pomocy Netflixa. Aby dowiedzieć się więcej na temat szczegółów technicznych i tego, jak wprowadzano dźwięk wysokiej jakości i jak udostępniany jest użytkownikom serwisu Netflix na całym świecie, zajrzyj na blog techniczny serwisu (link w źródle wpisu).

źródła: informacja prasowa, Netflix Technology Blog – Engineering a Studio Quality Experience With High-Quality Audio at Netflix