Facebook i Messenger w 2019 r. wreszcie doczekają się liftingu

Facebook ogłosił dzisiaj poważne zmiany w wyglądzie swoich aplikacji, które czekają na porządne przeprojektowanie już kilka dobrych lat.

Facebook mobile app redesign 92019)
Przeprojektowana aplikacja mobilna Facebooka (2019)

Podczas corocznej konferencji F8 Facebook zaprezentował dzisiaj sporo nowości w tym między innymi nowy wygląd serwisu w wersji przeglądarkowej, całkowicie przeprojektowane aplikacje mobilne, nową funkcję „Poznaj nowych przyjaciół”, a także nowe karty grupy i wydarzenia.

Firma twierdzi, że „Poznaj nowych przyjaciół” (oryg. Meet New Friends) ma na celu pomóc użytkownikom w nawiązaniu znajomości z innymi osobami ze wspólnych społeczności na Facebooku, takich jak miasto, w którym mieszkają, szkoła, do której się chodzą lub chodzili, czy miejsce w którym pracują. Ze względu na delikatne podejście do prywatności, opcja ta ma być oczywiście opcjonalna. Oznacza to, że będzie można odnaleźć tam tylko te osoby, które także włączyły tę funkcję.

Facebook twierdzi, że rozpoczął już testowanie Meet New Friends i planuje wdrożenie jej dla wszystkich już „wkrótce”. Później pojawi się integracja z grupami, które pozwolą poznać ludzi ze społeczności internetowych, których jesteś częścią na Facebooku.

Przeczytaj również: Facebookowe klony Snapchata mają już po 500 mln użytkowników

Mówiąc o grupach, Facebook ogłosił również, że zmienił swoją aplikację mobilną oraz całkowicie przeprojektował stronę internetową Facebooka, która nie miała takiej zmiany od dosyć dawna:

Facebook WWW redesign
Przeprojektowana strona internetowa Facebooka (2019)

W nowej wersji będzie można łatwiej udostępniać treści z kanału informacyjnego bezpośrednio Grupom – w taki sam sposób, w jaki dzielimy się z przyjaciółmi i rodziną. Facebook twierdzi, że ponad 400 milionów użytkowników korzysta z grup, dlatego chce dać im bezpieczną i wygodną platformę wymiany treści.

Facebook twierdzi, że wielu użytkowników korzysta ze strumieniowej transmisji wideo na żywo w celu sprzedaży przedmiotów w grupach, dlatego zaczęto eksperymentować ze sposobami pozwalającymi kupującym zadawać pytania sprzedającemu i składać zamówienia w czasie rzeczywistym – wszystko podczas transmisji online. Dodano także nową kartę Wydarzenia, która ułatwia użytkownikom znajdowanie wydarzeń w pobliżu, uzyskiwanie rekomendacji i odkrywanie lokalnych firm.

Wszystkie te funkcje będą uruchamiane najpierw w aplikacji mobilnej Facebooka, a później także na przeprojektowanej stronie internetowej serwisu, która pojawi się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nowa aplikacja mobilna ma być dostępna stopniowo dla wszystkich już od dzisiaj. I jak powiedział Mark Zuckerberg na scenie w F8: Aplikacja nie jest już niebieska.

Facebook Messenger będzie szybszy, lżejszy i bezpieczniejszy – to wszystko już w 2019 roku

Facebook Messenger przeszedł wiele zmian w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Na początku tego roku w aplikacji Messenger zlikwidowano bałagan i przeciążenie zbędnymi funkcjami, przechodząc z dziewięciu kart do czterech. Dodatkowo uproszczono interfejs, aby łatwiej było wysłać zdjęcie i prowadzić rozmowy wideo. Wprowadzono także tryb ciemny (nocny) oraz cofanie i usuwanie wysłanych odpowiedzi. Podczas konferencji F8 2019 (corocznej konferencji dla programistów Facebooka), firma ogłosiła, że ​​w 2019 roku pojawi się jeszcze więcej zmian w Messengerze. Nowe funkcje obejmują bardziej „odciążenie” aplikacji, nowa karta z bliskimi przyjaciółmi i rodziną, funkcję „oglądania imprez”, pulpit aplikacji i szyfrowanie end-to-end.

Nowy Facebook Messenger w wersji na komputery
Nowy Facebook Messenger w wersji na komputery

Pierwszą dużą zmianą jest to, że Messenger będzie szybszy i lżejszy niż wcześniej. Aby podkreślić, jak szybsza jest nowa aplikacja Messenger, Facebook nadał jej wewnętrzną nazwę „LightSpeed”. Prawdopodobnie będzie uruchamiać się w mniej niż 2 s i będzie ważyła mniej niż 30 MB, czyli o około 70 MB mniej niż bieżąca iteracja. To daleka wizja od ciężkiego, rozdętego komunikatora, którym Messenger był zaledwie rok temu.

Nowy wygląd i funkcje w aplikacji mobilnej Facebook Messenger
Nowy wygląd i funkcje w aplikacji mobilnej Facebook Messenger

Kolejną nową funkcją jest wydzielony obszar w aplikacji Messenger dla bliskich przyjaciół i rodziny, który zawiera wszystko, od wiadomości do prywatnych zdjęć i filmów, które udostępniacie sobie nawzajem. Nie jest jasne, jak to będzie wyglądało, ale brzmi to trochę podobnie do funkcji Close Friends, która już istnieje w głównej aplikacji na Facebooku, a także w Historiach na Instagramie.

Według firmy około 410 milionów osób korzysta z czatu wideo w programie Messenger co miesiąc, a około 2 miliardów minut dziennie spędza na oglądaniu wideo na Facebooku. Dlatego Facebook spróbuje połączyć te dwa elementy, wprowadzając w programie Messenger funkcję „oglądania”, co zostało zasygnalizowane w ubiegłym roku. Pozwoli to Tobie i Twoim znajomym odkryć i oglądać filmy na Facebooku w tym samym czasie, np. w wiadomości grupowej lub grupowym czacie wideo.

Nowe funkcje Facebook Messenegra (2019) - zrzuty ekranu

Być może nie do pomyślenia jest, że Facebook nigdy wcześniej tego nie wprowadził, ale jeszcze jeden produkt, który firma ma nadzieję wydać w tym roku, to aplikacja Messenger na komputery stacjonarne. Będzie dostępna zarówno dla komputerów z systemami Windows, jak i macOS, i będzie w niej wszystko to co w appce mobilnej..

Wreszcie, co nie mniej ważne, Facebook powiedział, że w końcu Messenger będzie domyślnie szyfrowany od początku do końca.

Facebook Messenger ma także wielu użytkowników biznesowych. Według firmy, ponad 40 milionów aktywnych kont firmowych na Messengerze, z których wiele używa go do komunikacji z klientami. Kolejną nową funkcją dla firm w programie Messenger jest system rezerwacji spotkań, który ma być zintegrowany z wewnętrznym kalendarzem firmy, dzięki czemu klienci mogą łatwo zaplanować, zmienić lub anulować swoje spotkania.

Facebook nie podał żadnych konkretnych dat, w których nowy Messenger zostanie wprowadzony, ale wydaje się, że nastąpi to już wkrótce. Wszystkie wymienione funkcje są obecnie testowane i mam nadzieję, że pojawią się w niebawem w nowej wersji aplikacji na iOS-a i Androida – zanim doczekamy się kolejnej konferencji F8 w 2020 roku!

Może Cię zainteresować także:

Korzystanie z platform społecznościowych jest prawie niezmienne od 2016 roku

źródło: Engadget via Facebook (1) (2)