Adresy stron AMP widoczne już pasku adresu w Chromie

Od teraz strony AMP będą wyświetlały oryginalny adres URL w pasku adresu przeglądarki Chrome, prawdopodobnie inne przeglądarki będą wkrótce działały podobnie.

Prawdziwy URL stron AMP w pasku adresu Chrome'a
Prawdziwy URL stron AMP w pasku adresu Chrome’a

Najważniejszą nowością z konferencji AMP Conf w Tokio było to, że strony AMP będą teraz wyświetlały oryginalny adres URL w pasku adresu.

Po wybraniu łącza AMP z wyszukiwarki Google nie zostajesz przeniesiony na strony, zamiast tego otrzymujesz buforowaną wersję przechowywaną na własnych serwerach Google (aby poprawić wydajność), z google’owym adresem URL.

Google zaczęło testować nowe rozwiązanie wyświetlania adresów URL stron AMP już w zeszłym roku. Wykorzystano „Web Packaging”, który umożliwia stronom wyświetlanie treści w innych witrynach – przy użyciu TLS, aby zapewnić, że treść nie została zmieniona po drodze. Funkcja została domyślnie włączona w Chromie 73, ale Mozilla nie zdecydowała się jeszcze dodać pakietu Web Packing w przeglądarce Firefox.

Przeczytaj także: Reklamy na stronach AMP bezpieczniejsze, szybsze i trafniejsze!

Google ogłosiło, że od  strony  AMP użytkownicy, faktycznie pobierają wersję AMP z serwerów Google’a – można to sprawdzić klikając na zieloną kłódkę w pasku adresu. Co więcej, po tym jak Google usunie charakterystyczny pasek AMP, nie jest jasne jak trafić na oryginalną stronę źródłową.

Cloudflare - serwowanie prawdziwego adresu URL
Cloudflare – serwowanie prawdziwego adresu URL

Wersje stron AMP mają ograniczoną funkcjonalność, więc teraz użytkownicy mogą kliknąć w link, aby wyświetlić prawdziwą stronę.

CloudFlare wprowadza także wsparcie dla AMP Real URL.

źródła: Google Webmasters BlogCloudFlare

Może Cię zainteresować także:

Fragmenty stron AMP z odpowiedziami w Google’u