Zobacz, jak działa dziś prototyp W.A.L.T. Apple’a z 1993 r.

Obejrzyj nowe wideo przedstawiające działający prototyp urządzenia o nazwie W.A.L.T. firmy Apple, które zostało zaprezentowane 26 lat temu.

W.A.L.T. Apple - prototyp z 1993 roku

Urządzenie o nazwie W.A.L.T. firmy Apple to koncepcja „telefonu Mac” z 1993 roku, która nigdy nie weszła do masowej produkcji. teraz możemy obejrzeć wideo z tym odległym przodkiem iPhone’a i zobaczyć takie funkcje jak dostęp do bankowości internetowej, ekran dotykowy i inne zaawansowane w ówczesnym czasie opcje.

Zapowiedziany na MacWorld 1993 Wizzy Active Lifestyle Telephone (w skrócie W.A.L.T.) był urządzeniem podobnym do tabletu, które oferowało różnorodne usługi telefoniczne. Rzadki sprzęt, produkowany w „klasycznych Macach” i wariantach ciemnoszarych, czasami pojawiał się, gdy był sprzedawany między kolekcjonerami, ale uważa się, że sprzęt nie był postrzegany jako w pełni funkcjonalne urządzenie konsumenckie.

Sonny Dickson pokazało W.A.L.T. z dużym ekranem dotykowym w skali szarości z rysikiem do rozpoznawania pisma ręcznego i nawigacji. Urządzenie było bardzo zaawansowane jak na tamte czasy. Oferowało dostęp do usług bankowych, obsługę faksu, identyfikację dzwoniącego, książkę adresową i dzwonki z możliwością dostosowania do kontaktów!

Sprzęt zaprojektowano we współpracy z BellSouth, a wyprodukowane zostało z komponentów PowerBook 100 i działało pod specjalną wersją Mac OS 6 dostosowaną specjalnie do W.A.L.T. który działał z dysku twardego. Połączenia zewnętrzne obejmowały między innymi SCSI, VGA i audio, podczas gdy w środku znajdował się jeden z  najlepszych „nowoczesnych przykładów” dostosowanej płyty głównej, która łączyła ekran dotykowy z resztą sprzętu.

Zobacz także: Ilustrowana historia mobilnego systemu iOS

Jednostki W.A.L.T.  pojawiają się czasami na sprzedaż po stosunkowo wysokiej cenie. Jednym z przykładów była aukcja w serwisie eBay z 2012 roku, na której sprzedano urządzenie za 8 000 USD. Podręczniki dołączone do urządzenia wyraźnie określały go jako urządzenie prototypowe, z podstawowymi instrukcjami w tym nieużywanie go w pobliżu wody, nie upuszczanie urządzenia i nie wchodzenie na podłączone kable.

Podczas gdy funkcje są stosunkowo proste w porównaniu z tym, co jest dostępne w telefonie iPhone i innych urządzeniach mobilnych jakie znamy dzisiaj, wideo pokazuje, że Apple rozważało możliwość urządzenia podobnego do iPhone’a już na długo przed jego premierą.

Sonny Dickson udostępniło również serię zdjęć pokazujących komponenty wewnątrz W.A.L.T., które warto sprawdzić, jeśli interesuje Cię klasyczny sprzęt Apple’a.

Apple W.A.L.T. - budowa wewnętrzna sprzętu
Apple W.A.L.T. – budowa wewnętrzna sprzętu

Może Cię zainteresować także:

10 lat iPhone’a firmy Apple (9 stycznia 2017)

źródło: MacRumors, Apple Insider, via Snny Dockson