Streaming napędza wzrost przemysłu muzycznego na świecie

Muzyczne serwisy streamingowe niewątpliwie przyczyniają się do odrodzenia i zwiększenia przemysłu muzycznego na świecie – zobacz, jak zmieniały się przychody na rynku muzycznym od 2001 do 2018 roku.

Przychody przemysłu muzycznego na świecie (2001-2018)
Przychody przemysłu muzycznego na świecie (2001-2018)

Rok 2018 był dobrym rokiem dla przemysłu muzycznego. Zgodnie z najnowszym raportem IFPI Global Music Report, światowe przychody z nagrań muzycznych wyniosły w zeszłym roku 19,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 9,7 proc.w porównaniu z łączną sumą 17,4 miliarda dolarów w poprzednim roku. Jest to czwarty rok z rzędu, w którym światowy przemysł muzyczny odnotowuje wzrosty, po prawie dwóch dekadach stopniowego spadku.

Co ciekawe, przejście na dystrybucję cyfrową przyczyniło się do stopniowego spadku przychodów przemysłu muzycznego i pomogło mu jednocześnie się odrodzić. Po złotym wieku płyty CD, która doprowadziła światowe przychody muzyczne do bezprecedensowych szczytów w latach 90-tych, pojawienie się MP3 i serwisów udostępniania plików muzycznych uderzyło w przemysł muzyczny jak trzęsienie ziemi. W latach 2001–2010 sprzedaż muzycznych nośników fizycznych spadła o ponad 60 proc., eliminując 14 miliardów dolarów rocznych przychodów.

W tym samym okresie sprzedaż muzyki cyfrowej wzrosła z zera do 4 mld dolarów, co w części pozwoliło zrównoważyć spadek sprzedaży płyt. Dopiero pojawienie się i rozpowszechnienie usług strumieniowego przesyłania muzyki (muzycznych usług streamingowych takich jak Apple Music czy Spotify) sprawiło, że przychodu przemysłu muzycznego zaczęły ponownie wzrastać.

Przeczytaj także: Która muzyczna usługa streamingowa płaci artystom najwięcej?

Według danych opublikowanych przez IFPI, branża muzyczna osiągnęła najniższy poziom w 2014 r., kiedy przychody osiągnęły 20-letni najniższy poziom 14,3 mld USD, czyli o prawie 10 mld USD mniej niż 15 lat wcześniej, kiedy sama sprzedaż nośników wyniosła 23,8 mld USD podczas szczytu ery CD. Wydaje się, że po początkowym wahaniu branży muzycznej w zakresie usług strumieniowych, wytwórnie i artyści poszli w ślady konsumentów, uznając, że przyszłość muzyki leży w dystrybucji cyfrowej. W ubiegłym roku muzyka cyfrowa stanowiła prawie 60 proc. światowych przychodów z muzyki, a same usługi transmisji strumieniowej stanowiły 47 proc. całkowitej sprzedaży w branży.

IFPI Global Music Report 2019
Najważniejsze dane z IFPI Global Music Report 2019

Według IFPI, 255 milionów ludzi ma płatną subskrypcję strumieniowego przesyłania muzyki, a przychody z transmisji strumieniowej są teraz większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Może Cię także zainteresować:

Przychody ze streamingu są największe na rynku muzycznym (2018)

źródła: IFPI Global Music Report 2019 via Statista – Streaming Drives Global Music Industry Resurgence