AirPodsy stanowiły 60% sprzedaży słuchawek bezprzewodowych w 4 kw. ub.r.

Pod koniec 2018 roku słuchawki słuchawki AirPods firmy Apple miały aż 60% udziału w sprzedaży na rynku słuchawek dousznych słuchawek bezprzewodowych, pomimo „pogorszenia” sprzedaży…

Udział producentów dousznych słuchawek bezprzewodowych (sprzedaż 4Q 2018)
Udział producentów dousznych słuchawek bezprzewodowych (sprzedaż 4Q 2018)

Według najnowszego raportu Hearables Market Tracker od Counterpoint Research szacuje się, że w 4 kwartale 2018 roku sprzedano aż 12,5 mln dousznych słuchawek bezprzewodowych, z czego słuchawki AirPods firmy Apple stanowiły 60% tej liczby.

Taki wynik miałby być szczególnie interesujący, biorąc pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze, wzrosła konkurencja ze strony innych graczy w tym samym przedziale cenowym. Dobre wyniki marek takich jak JLab i QCY miały negatywny wpływ na udział Apple’a w rynku.

Oprócz słuchawek AirPods na liście bestsellerów znalazły się modele premium w cenie około 150-200 USD. Jabra Elite Active 65t, Samsung Gear IconX i Bose SoundSport Free to tylko niektóre z najlepszych modeli na liście 10 najlepiej sprzedających się produktów z tej kategorii. Jednak kilka tańszych modeli, wycenianych poniżej 100 USD, również zyskało na znaczeniu.

Drugim czynnikiem obniżającym sprzedaż AirPodsów jest fakt, że wiele osób czekało na wydanie modelu drugiej generacji, który pojawił się dopiero w połowie marca 2019 r. Umożliwiają one bezprzewodowe ładowanie, szybsze parowanie i współpracę z Siri bez potrzeby sięgania po iPhone’a.

Nic dziwnego, że USA było największym rynkiem

Globalna sprzedaż bezprzewodowych słuchowek dousznych wyniosła 12,5 mln sztuk w czwartym kwartale 2018 r., ale to Ameryka Północna była największym rynkiem zbytu, stanowiącym 24% wolumenu, a tuż za nią region Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Chin i Europy.

W zestawieniu wzięto pod uwagę 15 marek bezprzewodowych słuchawek dousznych, zaraz za Apple’em (AirPods), drugie miejsce zajęła Jabra (Jabra Elite Active 65t), a trzecie Samsung (Samsung Gear IconX).

  1. Apple AirPods
  2. Jabra Elite Active 65t
  3. Samsung Gear IconX
  4. JLab JBuds Air TW
  5. Bose SoundSport Free
  6. QCY T1
  7. JBL Free X
  8. Huawei FreeBuds
  9. Sony WF-SP700N
  10. iQ Podz 05
TOP 10 producentów dousznych słuchawek bezprzewowodwych (4 kw. 2018)
TOP 10 producentów dousznych słuchawek bezprzewodowych (4 kw. 2018)

Apple jest wyraźnym liderem w kategorii bezprzewodowych słuchawek dousznych. Łatwość obsługi, komfort i dopasowanie oraz przenośność zostały podkreślone jako główne powody wyboru tego modelu w stosunku do produktów innych firm.

Jednak jeśli chodzi o powody wyboru AirPods, jakość dźwięku była najmniej istotnym kryterium, ponieważ tylko 41% konsumentów opisało to jako kluczowy powód zakupu. Spośród wymienionych marek, Bose była najbardziej preferowaną marką pod względem jakości dźwięku, przy czym 72% osób, które faworyzowały tę firmę, wymieniło dźwięk jako główny powód.

źródło: 9TO5Mac via Counterpoint – Global True Wireless Hearables Market Reaches 12.5 Million Units in Q4 2018