Google po 10 latach oficjalnie wyłącza usługę goo.gl

Po dziesięciu latach istnienia, usługa skracania linków firmy Google, w sobotę 30 marca br. została oficjalnie wyłączona.

Google URL Shortener (goog.gl)

Usługa Google URL Shortener (goo.gl) został uruchomiona w grudniu 2009 r. i pierwotnie miała być używana z Google Toolbar i Feedburner. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat zapotrzebowanie na skrócone hiperłącza w dużej mierze zniknęło, a goo.gl zaczął stawać się niepotrzebny.

Od maja 2018 roku usługa była już niedostępna dla nowych użytkowników, ale teraz już nie mogą z niej skorzystać także dotychczasowi użytkownicy.go nie ma.

Istniejące linki wygenerowane w usłudze goo.gl będą nadal działać, ale teraz niemożliwe jest już tworzenie nowych. Firma zaleca, aby twórcy aplikacji przełączali się na Firebase Dynamic Links, a użytkownicy przełączali się na usługi Bit.ly albo Ow.ly od Hootsuit.

Przeczytaj także: Usługa goo.gl do skracania adresów URL zostanie wyłączona w 2019 r.

Zrzut ekranu z serwisu goo.gl (30.03.2019)
Zrzut ekranu z serwisu goo.gl (30.03.2019)

Oto oficjalny komunikat ze strony goo.gl:

Od 30 marca 2018 r. wyłączymy obsługę skracania adresów URL goo.gl. Od 13 kwietnia 2018 tylko istniejący użytkownicy będą mogli tworzyć krótkie linki na konsoli goo.gl. Będziesz mógł przeglądać swoje dane analityczne i pobierać krótkie informacje o łączu w formacie csv przez okres do jednego roku, do 30 marca 2019 r., kiedy to zamkniemy usługę goo.gl. Wcześniej utworzone linki będą nadal przekierowywać do zamierzonego miejsca docelowego.

źródło: Goo.gl