Darmowy menedżer haseł „Firefox Lockbox” dostępny na Androida

Mozilla udostępniła także na Androida swojego bezpłatnego menedżera haseł „Firefox Lockbox” ,przeznaczonego dla użytkowników przeglądarki internetowej Firefox.

Mozilla Firefox Lockbox

Autonomiczna aplikacja o nazwie Firefox Lockbox oferuje użytkownikom prosty, choć nieco podstawowy sposób uzyskiwania dostępu do swoich loginów zapisanych już w przeglądarce Firefox na urządzeniu mobilnym. Po tym jak w lipcu zeszłego roku pojawiła się na urządzenia z systemem iOS, teraz udostępniona została właścicielom smartfonów z Androidem

Aplikacja Mozilli nie jest tak rozwinięta jak inne menedżery haseł, takie jak na przykład 1Password, Dashlane, LastPass i inne, ponieważ brakuje w niej typowych funkcji, takich jak możliwość dodawania, edytowania lub usuwania haseł, sugerowania złożonych haseł lub  ostrzegania o potencjalnie zagrożonych hasłach wynikających z naruszenia danych.

Aplikacja jest jednak bezpłatna, a jeśli korzystasz już z przeglądarki Firefox, jest to co najmniej bezpieczniejsza alternatywa niż zapisywanie haseł na przykład w niezabezpieczonej aplikacji notatnika. Możesz także włączyć Lockbox jako usługę autouzupełniania na Androidzie.

Ale aplikacja Firefox Lockbox jest naprawdę tylko towarzyszem Firefoksa. Hasła w Lockbox bezpiecznie synchronizują się z aplikacją i przeglądarką Firefox –  nie są wprowadzane ręcznie. Ze względów bezpieczeństwa aplikację można zablokować za pomocą rozpoznawania twarzy lub odcisku palca (w zależności od urządzenia). Hasła są również szyfrowane w sposób, który nie pozwala Mozilli na odczyt danych.

Firefox Lockbox jest obecnie jednym z kilku projektów, które Mozilla opracowała w swoim zamkniętym programie Test Flight. W ciągu kilku lat program pozwolił organizacji wypróbować więcej funkcji eksperymentalnych – niektóre z nich trafiły do ​​oficjalnych produktów, takich jak niedawno uruchomiona aplikacja do udostępniania plików Firefox Send.

Inne  projekty rozwijane w programie – w tym Firefox Color, Side View, Firefox Notes, Price Tracker i Email Tabs pozostają dostępne, ale nie są już aktywnie rozwijane poza okazjonalnymi wydaniami konserwacyjnymi. Obecnie Mozilla koncentruje się na swoim pakiecie rozwiązań „first-first”, a nie na innych przydatnych narzędziach.

Według Mozilli, Lockbox został pobrany ponad 50 000 razy na iOS-a przed dzisiejszym uruchomieniem Androida. Wersja na Androida jest bezpłatna i mozna ją pobrać ze sklepu Google Play.

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Więcej informacji, pytania i odpowiedzi na temat aplikacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: lockbox.firefox.com.

źródło: Mozilla via TechCrunch