Najpopularniejsze płatności cyfrowe w Chinach (marzec 2019)

Sprawdź z jakich usług płatności online korzystają najczęściej Chińczycy  – naród, gdzie metody płatności online są najpopularniejsze.

Jeśli chodzi o płatności cyfrowe, Chiny są niewątpliwie światowym liderem zarówno w dziedzinie zakupów online, jak i zamawiania w sklepach stacjonarnych, kawiarniach i restauracjach.

Dane z badania Statista Tech Giants pokazują, że prawie tyle samo Chińczyków robi zakupy przez internet, co korzysta z bardzo popularnej opcji składania zamówień. 60 proc. respondentów twierdzi, że codziennie korzysta z cyfrowych usług finansowych.

Chińskie firmy są liderami w chińskim sektorze płatności cyfrowych, a najpopularniejszym z nich jest Alipay, gigant e-commerce Alibaba, a następnie WeChat Pay, QQ Wallet i Baidu Wallet. Wielu dużych graczy internetowych w Chinach włączyło własną usługę płatniczą i od razu odniosło sukces. Usługi międzynarodowe dużych graczy takich jak Apple, Google  i Amazon są daleko w tyle i nawet weteran płatności internetowych Paypal nie może dogonić rodzimych usług…

Przeczytaj także: Liczba użytkowników płatności mobilnych na świecie (2018-2020)

Płatności Facebooka do tej pory oferują jedynie płatności typu peer-to-peer, ale planują wprowadzenie własnej pełnoprawnej usługi płatniczej w Chinach. Włamanie się na konkurencyjny rynek chiński może okazać się trudne nawet dla globalnego gracza.

Popularne usługi płatności cyfrowych w Chinach (2019)
Popularne usługi płatności cyfrowych w Chinach (2019)

Udział usług płatności cyfrowych w Chinach (stan na marzec 2019 roku):

  1. Alipay 87%
  2. WeChat Pay76%
  3. QQ Wallet 25%
  4. Baidu Wallet 19%
  5. Apple Pay 18%
  6. Amazon Pay 10%
  7. PayPal 8%
  8. Google Pay 7%
  9. Facebook (P2P) 4%
  10. Samsung Pay 1%

źródło: Statista – China’s Most Popular Digital Payment Services