Kilkaset e-dowodów miało błędy, ale nie ma paniki!

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że 702 e-dowody miały błędy w warstwie elektronicznej i zostaną wymienione, nie ma powodów do niepokoju bowiem wszystko jest pod kontrolą.

e-dowód z warstwą elektroniczną trzymany w dłoni

W sieci pojawiły się głosy i artykuły, że nowe e-dowody zawierają błędy i rzeczywiście tak jest, ale dotyczy to małej partii dokumentów, które zostały zidentyfikowane i będą wymienione na prawidłowe.

Usługa wnioskowania o nowe e-dowody działa od niespełna dwóch tygodni (e-dowody w Polsce są dostępne od 4 marca 2019 r.) i jak w przypadku każdego systemu elektronicznego na początku mogą zdarzyć się niespodziewane błędy. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wdrażali bardziej zaawansowane systemu dla bardzo dużej liczby użytkowników.

Grunt, to mieć kontrolę nad błędami i odpowiednio zareagować. Wygląda na to, że Ministerstwo Cyfryzacji opanowało sytuację i szybko zidentyfikowało błąd. Co ważne, wydało oficjalne oświadczenie, że system wytwarzania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną działa prawidłowo i jest w okresie stabilizacji, co oznacza m.in. wzmożoną kontrolę jakości wytwarzanych e-dowodów.

Dowiadujemy się także, że: w procesie kontroli wykryta została wąska partia dowodów, w których nie wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. Konkretnie dotyczy to 702 dokumentów. Aby zapobiec wydaniu e-dowodów niezgodnych z wnioskiem obywateli, zapadła decyzja o ich unieważnieniu. Co ważne – nie będzie to skutkować potrzebą ponownego składania wniosków przez te osoby, a poprawne dokumenty zostaną im wydane w ustawowym terminie. Nie ma mowy o żadnym poprawianiu czy wycofywaniu wniosków.

Jak wspomniałem, na początku działania wszystkich systemów wzmożona kontrola jakości, to normalna procedura. Wykrycie partii, w której nie wszystkie funkcjonalności warstwy elektronicznej działały tak jak powinny ma o tym świadczyć.

Jednocześnie e-dowody produkowane są zgodnie z planem a wnioskowanie o nie jest wstrzymane. Do 15 marca br. złożonych zostało ponad 145 tys. wniosków. Do gmin trafiło zaś kilkadziesiąt tysięcy e-dowodów. Te z wadliwej partii zostaną unieważnione i wymienione na prawidłowe.

Może Cię zainteresować także:

Do e-dowodów będzie trzeba zapamiętać nawet 2 PIN-y

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji