FCC otwiera możliwość dla terahercowych danych bezprzewodowych

FCC otwiera tzw. „Spectrum Horizons” dla eksperymentów, nowych usług i technologii bezprzewodowych, które mogą wykorzystywać widmo powyżej 95 GHz.

FCC Bridge

Nieważne, jakie możliwości otwierają fale milimetrowe 5G i inne technologie wielogigahercowe – amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją FCC (Federalna Komisja Łączności z ang. Federal Communications Commission) już myśli o następnej generacji łączności bezprzewodowej.

Komisja FCC jednogłośnie głosowała za stworzeniem nowej kategorii licencji eksperymentalnych dla zasięgu od 95 GHz do potężnych 3 THz – skutecznie ograniczających użyteczną technologię bezprzewodową. Zamówienie Spectrum Horizons pozwoliłoby firmom na eksperymentowanie z technologią o ultrawysokiej częstotliwości nawet przez 10 lat i ułatwiłoby im sprzedawanie nowych produktów.

Zostanie także zarezerwowane widmo 21,2 GHz do współdzielenia dla nielicencjonowanych urządzeń. Omawiane fale radiowe wybrano w celu zminimalizowania możliwej ingerencji w bieżące „rządowe i naukowe” zastosowania w tych obszarach, takich jak kosmonautyka.

Przeczytaj także: Kompletny standard 5G jest już dostępny!

Częstotliwości te mogą prowadzić do rozwoju niezwykle szybkich sieci bezprzewodowych, zaawansowanego obrazowania i bardzo drobnoziarnistych czujników. Jednak w najbliższym czasie nie róbcie sobie nawet nadziei na smartfony obsługujące terahercową sieć 6G! Jeszcze bardziej niż w przypadku fal milimetrowych zasięg terahercowy byłby ograniczony do bardzo małych obszarów borykających się z obiektami i przeszkodami.

Do tego właśnie służą eksperymenty, które pozwolą wyszukać nowe zastosowania, których jeszcze nie ma na radarze.

źródło: Engadget via FCC – FCC Opens Spectrum Horizons for New Services & Technologies