Google Doodle świętuje 30-lecie World Wide Web

W 1989 r. Tim Berners-Lee przedstawił w CERN-ie propozycję ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście – nazwanego World Wide Web. 30 lat później wiemy jak sieć wywarła rewolucyjny wpływ na świat.

Screen Google z grafiką 30. rocznica WWW

Wyszukiwarka Google, która dzisiaj przez wielu jest uosobieniem bramy do internetu, obchodzi dzisiaj na stronie głównej 30-lecie WWW z uroczym 8-bitowym logo Google. Drugie „o” zastąpione jest beżowym komputerem osobistym połączonym fizycznie przewodem do gniazda sieciowego umieszczonego w pierwszym czerwonym „o”. Po załadowaniu strony widzimy animowane Doodle jak pakiety internetowe przesyłane są strumieniowo do komputera, aby załadować obrazek wirującej Ziemi – ta animacja zapętlona.

W kolekcji Google Arts & Culture – The World Wide Web: The Invention That Connected The World, można przeczytać krótką historię powstania sieci WWW, jak działa i jej krótką historię połączenia w sieci 5 miliardów osób. NA stronie można znaleźć kilka zdjęć i filmów, w tym oryginalny NeXTcube używany wówczas przez projektanta hipertekstu – teraz Sir Tima Bernersa-Lee.

Przeczytaj również: 30 lat WWW: Tim Berners-Lee twierdzi, że jeszcze możemy uratować internet

Sieć całkowicie zrewolucjonizowała nasze życie. Obecnie w Internecie jest miliardy stron internetowych. Niezależnie od tego, czy używasz sieci do wysyłania e-maili, odrabiania lekcji, grania czy sprawdzania filmów z uroczymi szczeniętami, są szanse, że nie wyobrażasz sobie życia bez sieci.

Animacja Google Doodle - 30. rocznica WWW
Animacja Google Doodle – 30. rocznica WWW

WWW nie należy mylić z internetem, który ewoluował od lat 60. XX wieku, World Wide Web jest aplikacją online opartą na innowacjach, takich jak język HTML, „adresy” URL i protokół przesyłania hipertekstu lub HTTP. Sieć stała się również zdecentralizowaną społecznością, opartą na zasadach uniwersalności, konsensusu i oddolnego projektu.

Google Doodle grafiką i animacją dostępne jest w większości krajów Ameryki Północnej i Południowej, Europy, części Afryki, Azji i Południowego Pacyfiku.

źródło: Google Doodle 30 rocznica WWW