Firefox Send – nowa usługa Mozilli do udostępniania plików

Nowa usługa Firefox Send wyszła właśnie z fazy testów i każdy może korzystać z niej do szyfrowanego udostępniania dużych plików w internecie.

Firefox Send (screen)

Firefox Send, usługa szyfrowanego udostępniania plików od Mozilli, wyszła z fazy beta testów i nie jest już eksperymentem. Usługa umożliwia wysyłanie linków do dużych plików do pobrania, które automatycznie wygasają po określonym przez właściciela czasie lub po pobraniu pliku przez określoną liczbę razy. Dodatkowe można również ustawić hasło dostępu do linku, zanim jego odbiorca będzie mógł pobrać plik.

Dzięki takiej kontroli dostępu Firefox Send to bardzo prosty i bezpieczny sposób na udostępniania w miarę wrażliwych plików lub dokumentów. Oczywiście należy zachować rozsądek i jak w przypadku każdej tego typu usługi nie zaleca się udostępniania plików, które są szczególnie wrażliwe, jak np. skany dokumentów tożsamości, haseł etc.

Należy pamiętać, że ustawienie limitu liczby pobrań nie przeszkodzi ludziom w wykonywaniu kopii po ich pobraniu i ponownym udostępnieniu, więc pewna ilość zdrowego rozsądku powinna być nadal używana podczas wysyłania czegokolwiek – szczególnie wrażliwego.

Zobacz także: Mozilla testuje menedżera haseł Firefox Lockbox na iOS-a

Łącza pobierania w Firefox Send można ustawić tak, aby wygasały po określonym czasie lub po osiągnięciu liczby limitu pobrań.

Firefox Send (screen z systemu)
Firefox Send (screen z systemu)

Firefox Send jest już dostępny z poziomu każdej przeglądarki internetowej. Domyślnie można wysłać do 1 GB plików, ale dostępne jest 2,5 GB pojemności, jeśli zarejestrujemy się na bezpłatne konto Firefoxa. Oprócz portalu internetowego Mozilla uruchomiła aplikację mobilną na Androida (ale na razie w wersji beta), która umożliwia udostępnianie plików podczas korzystania ze smartfona.

źródło: Mozilla via The Verge