30 lat WWW: Tim Berners-Lee twierdzi, że jeszcze możemy uratować internet

Ojciec WWW Tim Berners-Lee jest optymistą i twierdzi, że możemy uratować internet – więcej zobaczysz podczas specjalnej transmisji z okazji 30-lecia sieci web!

30 lat WWW (12 marca 2019)
Web @ 30 (1989-2019)

We wtorek 12 marca 2019 roku World Wide Web (WWW) obchodzi swoje 30 urodziny – dzień wcześniej (11 marca 1989 roku), jej założyciel, angielski inżynier i informatyk Tim Berners-Lee, po raz pierwszy zaproponował system, który znamy jako WWW.

Aby upamiętnić tę okrągłą rocznicę twórca WWW ponownie przeanalizował swoje pomysły na temat Internetu, które opublikował w liście 30 years on, what’s next #ForTheWeb?.

Berners-Lee przyznaje, że Internet boryka się obecnie z bardzo wieloma problemami. Użytkownicy są nękani online, różne kraje blokują dostępu do treści i obserwujemy wiele nowych zachowań przestępczych, których nie było przed erą WWW. Modele przychodów oparte na reklamach nagradzają clickbaity, a wirusy nieustannie rozprzestrzeniają fałszywe wiadomości. Platformy mediów społecznościowych stały się domem dla politycznej mowy nienawiści i bardzo spolaryzowanej i agresywnej wymiany poglądów.

Przeczytaj także: Sieć WWW kończy dzisiaj równo 29 lat

Mimo to, Berners-Lee ma nadzieję na to, że systemu i sami ludzie zmienią swój stosunek do tego co mają: Biorąc jednak pod uwagę, jak bardzo zmieniła się sieć w ciągu ostatnich 30 lat, założenie, że sieć, którą znamy, nie może zostać zmieniona na lepsze w następnym 30-leciu, byłoby defetystyczne i bez wyobraźni. Jeśli zrezygnujemy z budowania lepszej w sieci, to zniszczymy internet.

Tim Berners-Lee (fot. Web Foundation)
Tim Berners-Lee (fot. Web Foundation)

Berners-Lee będzie miał jutro swoje wystąpienie na żywo na kanale YouTube Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN (12 marca o 7:50 czasu polskiego) i na profilu londyńskiego Muzeum Nauki (12 marca o godz. 18.00 czasu polskiego). Poniżej znajdziesz playery YT z transmisją online:

źródło: World Wide Web Foundation via The Verge, CERN – 30th Anniversary of the World Wide Web