Samsunga Galaxy S10 odblokujesz zdjęciem i to nie jest błąd!

Odblokowanie twarzą Samsunga Galaxy S10 za pomocą funkcji Face Unlock jest tak niebezpieczne, że można użyć do tego zdjęcia, wideo, a nawet twarz siostry lub brata…

Odblokowanie Galaxy S10 za pomocą zdjęcia
fot. Unbox Therapy

Najnowszy telefon Galaxy S10 Samsunga może być stawiany jako główny konkurent dla iPhone’a XS, ale wszyscy korzystający z funkcji Face Unlock powinni być ostrożni podczas korzystania z tej formy „zabezpieczenia” blokady ekranu.

Do oszukania funkcja Face Unlock można użyć zdjęcia właściciela lub nawet filmu z twarzą właściciela odtwarzaną na wideo na innym smartfonie. Pojawiają się też przypadki, gdzie niektóre telefony mogą być odblokowane przez rodzeństwo, i to wcale nie bliźniaka jednojajowego.

Nie jest błąd ani żart, bowiem podczas konfiguracji Face Unlock w Galaxy S10 funkcja domyślnie umożliwia ustawienie „szybszego rozpoznawania” dla odblokowania twarzą. Pojawia się tez komunikat z ostrzeżeniem, że ​​zmniejsza to bezpieczeństwo dla dodatkowej wygody użytkownika. Jednak jak wskazują testerzy, ta funkcja była i tak wyłączona…

Zarówno ludzie z The Verge, jak i Lewis Hilsenteger (Unbox Therapy) byli w stanie oszukać Face Unlock w S10 za pomocą wideo odtwarzanego na innym telefonie. W przypadku tego ostatniego testu wykorzystano urządzenie z ekranem brudnym os odcisków palców, kurzu itp. Funkcja jest tak niedoskonała, że nie wiem po co w ogóle została wprowadzona, brak wyobraźni, czy liczenie na naiwność użytkowników?

https://youtu.be/BGgQ9woZQOg

Włoski serwis SmartWorld również oszukał funkcję używając statycznego obrazu.

Co ciekawe, podobno zwykłe rodzinne podobieństwo wystarczy, żeby odblokować telefon Samsunga – potwierdza Jane Wong, która odblokowała telefon swojego brata.

Face Unlock Galaxy S10 (screen)
Ostrzeżenia przy konfiguracji rozpoznawania twarzy w Galaxy S10

Tego typu dwuwymiarowe odblokowanie twarzy jest niebezpieczne, podobnie jak w przypadku zeszłorocznego OnePlus 6. Jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie i prywatności, nie powinieneś polegać na systemie rozpoznawania twarzy opartym na kamerach, przynajmniej jeśli nie jest to Face ID firmy Apple, które jest bardziej bezpieczne niż skaner linii papilarnych.

źródła: Android Police