Obejrzałem „Leaving Neverland” i wierzę tym chłopakom

Czterogodzinny film dokumentalny „Leaving Neverland” to okrutna i bardzo smutna historia dwóch chłopaków, którzy opowiadają o molestowaniu i chorej relacji z Michealem Jacksonem.

Zdjęcie z filmu „Leaving Neverland” (Michael Jackson i Wade Robson)
Michael Jackson i Wade Robson

W tym wpisie nie chcę rozprawiać się nad tym, czy ktoś chce wyciągnąć grube pieniądze na tej historii i swojej przykrej przeszłości. Nie chcę też prowadzić dyskusji na temat tego kto ma rację, kto kłamał, kto i co robił źle. Polecam jednak obejrzenie tego filmu, abyście sami poznali tę wstrząsającą historię z innej strony i wyciągnęli własne wnioski. Mi wciąż nie mieści się w głowie, jak można było pozwalać 7-letniemu chłopcu spać z dorosłym i niewątpliwie dziwnym 34-letnim gwiazdorem…

Jest to okrutna opowieść o dziwnych zachowaniach Jacksona, manipulacji i tym jak „wielki świat” przysłonił oczy matkom tych chłopców… i przede wszystkim dramacie chłopaków, którzy żyli w okropnej „bajce” bez szczęśliwego zakończenia.

Cały czterogodzinny materiał jest wstrząsający i bardzo szczegółowo opowiedziany. Bohaterowie filmu Leaving Neverland, Wade Robson i James Safechuck, którzy w dzieciństwie byli w bardzo bliskiej relacji z Michaelem Jacksonem otwierają się po długich latach milczenia i cierpienia, aby ustrzec innych i rozprawić się z własnym cierpieniem.

Oni contra legenda POP-u i wielki „przyjaciel dzieci”

Robson i Safechuck wyznają w materiale o tym jak bardzo kochali Jacksona, opowiadają jak stopniowo byli przez niego uwodzeni, molestowani i wykorzystywani seksualnie. Wciąż nie poradzili sobie w wieloma problemami i o swojej miłości do króla POP-u mówili bardzo długo aż doszli do tego, że ich „przyjaciel” był pedofilem.

Film Leaving Neverland na zawsze zmieni obraz o Michaelu Jacksonie, choć świat i w tej kwestii podzieli się na połowę, to zanim cokolwiek powiecie, czy Jackson był pedofilem czy nie, obejrzyjcie ten film w całości. Pamiętajcie też, że problem molestowania jest bardzo skomplikowany a ofiary molestowania bardzo długo nie potrafią zrozumieć, że zrobiono im coś złego – a szczególnie gdy są manipulowani i zauroczeni swoim oprawcą.

Polski, oficjalny zwiastun filmu:

Dwie części filmu możecie obejrzeć od 8 marca 2019 r. na platformie HBO GO:

Oglądaj na HBO GO

Oficjalny opis filmu dokumentalnego HBO przedstawiający historię dwóch mężczyzn, którzy jako dzieci przyjaźnili się z Michaelem Jacksonem:

Michael Jackson to ikona popkultury – wielka gwiazda muzyki pop, społecznik, ukochany idol. Kiedy w 1993 roku pojawiły się oskarżenia o wykorzystywanie seksualne młodych chłopców kierowane pod jego adresem, wielu nie mogło uwierzyć, że Król Popu mógł dopuścić się takich czynów. Film odkrywa oddzielne, choć dość podobne, historie opowiedziane przez dwóch mężczyzn Jamesa Safechucka i Wade’a Robsona, którzy w dzieciństwie – w wiekudziesięciu i siedmiu lat – zaprzyjaźnili się z Jacksonem. Razem z rodzinami zostali zaproszenie do bajkowego świata piosenkarza, którego kariera osiągnęła wtedy szczyt.

„Leaving Neverland” zdjęcie z filmu
Zdjęcie z filmu „Leaving Neverland” (Michael Jackson i James Safechuck)

Reżyser Dan Reed stwierdza: „Jeśli jest coś, czego nauczyliśmy się w trakcie realizacji filmu, to fakt, że molestowanie seksualne jest skomplikowane, a głosy wykorzystywanych muszą być wysłuchane. Wymagało to wielkiej odwagi, by tych dwóch mężczyzn opowiedziało swoje historie i nie mam wątpliwości co do ich ważności. Wierzę, że każdy, kto obejrzy ten film, zobaczy i poczuje emocjonalne piętno, jakie wywarły te sytuacje na zabierających głos mężczyznach i ich rodzinach, i doceni siłę, której potrzeba, by zmierzyć się z długo skrywanymi tajemnicami.”

Zdjęcie z filmu „Leaving Neverland”

„Leaving Neverland” poprzez poruszające wywiady z Safechuckiem i Robsonem, teraz już po trzydziestce, ich matkami, żonami i rodzeństwem, tworzy portret trwałego wykorzystania i bada skomplikowane uczucia obu mężczyzn, z którymi zmierzyli się oni po narodzeniu własnych synów. Reżyserem filmu, który swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance jest nominowany do nagrody Emmy Dan Reed (Terror in Mumbai).

Zdjęcie z filmu „Leaving Neverland”

Może Cię zainteresować także:

Dlaczego DiCaprio wyprodukował dokument „Walka” o Szukalskim?

źródło: HBO Polska, materiały prasowe