Sieć Play promuje swoje 5G READY, czyli taki „przedsmak 5G”

Operatorzy komórkowi za chwilę zaczną się prześcigać, kto oferuje szybszy internet mobilny 5G, ale nie dajcie się zwieść – na razie to tylko „gotowość” na 5G a nie prawdziwa sieć kolejnej generacji.

5G Ready w Play

Sieć Play poinformowała właśnie, że jest gotowa na 5G… READY, czyli tak jak przed laty technologię HSDP nazywano w Play 4G LTE, tak teraz 5G Ready w Play to kolejny chwyt marketingowo-komunikacyjny związany z nazewnictwem 5G, ale czy do końca?

Rzecznik Playa informuje, że gdyby sieć miała dzisiaj odpowiednie częstotliwości to nadajniki z 5G READY po tygodniu zaczęłyby działać jako 5G. Choć panowie Wojtek Jabczyński (rzecznik Orange Polska) i Marcin Gruszka (rzecznik Play) będą się przerzucali na swoich blogach tym, która sieć ma lepszą technologię i która jest bardziej gotowa na 5G, to należy pamiętać, że w Polsce nie mamy jeszcze sieci 5G!

Oczywiście nikt nikomu nie zabroni nazywać swojej sieci wykorzystującej technologie MIMO 4×4, agregację pasm i modulację 256 QAM jako gotowej na kolejną generację, choć te rozwiązania działają jako 4G już od jakiegoś czasu w innych sieciach w Polsce i na świecie…

Pamiętajcie jednak, że 5G Ready to na razie chwyt marketingowy, jak brazylijskie 4.5G w sieci Claro czy 5G E w At&T. Prawdziwa sieć 5G pojawi się dopiero za jakiś czas, a operatorzy nie mają jeszcze odpowiedniej infrastruktury (fizycznie i prawnie), a klienci nawet smartfonów pozwalających na korzystanie z 5G.

Prawda jest taka, że obecnie jeszcze żaden operator w Polsce nie świadczy dostępu do usług 5G. Wszystko to co operatorzy nazwą 5G „cośtam” to na razie chwyt marketingowy. Ale póki operator zaznacza jakimś małym druczkiem, że jego 5G to nie 5G tylko gotowa sieć LTE na przyjście 5G – tego nikt nikomu nie zabroni i każdy operator może nazywać sobie sieci jak mu się podoba – to bardziej kwestia strategii komunikowania.

Przeczytaj także: Orange ma pierwszą komercyjną stację bazową 5G w Polsce

Ale czym jest tak naprawdę jest i jak Play komunikuje 5G Ready?

Na stronie internetowej operatora czytamy, że 5G READY to zaawansowana sieć LTE gotowa na technologię 5G, która pojawi się w przyszłości – czyli Play pisze bez ściemy, że 5G to LTE! Jednak jak czytamy dalej w sieci 5G READY w Play już dziś możesz korzystać z prędkości zbliżonych do tych, które będą możliwe do osiągnięcia w technologii sieci 5G – nie podano jednak jak bardzo blisko tego 5G jesteśmy…

5G READY odróżnia od LTE to, że część sieci operatora działa z użyciem zaawansowanych technik radiowych: MIMO 4×4, agregacja minimum 3 pasm częstotliwości, modulacja 256QAM, synchronizacja fazy, Cloud Air – jak pisze rzecznik Gruszka, Play jako jedyny operator wykorzystuje wszystkie te elementy na swoich nadajnikach!

Co daje sieć 5G READY?

  • szybsze pobieranie plików – duże pliki, zdjęcia i filmy nie będą już problemem,
  • błyskawiczne dzielenie się zdjęciami i filmami z bliskimi,
  • płynne oglądanie wideo – podczas odtwarzania obraz nie będzie się zacinał i załaduje się szybciej.

Operator zapewnia też i powołuje się na kilka źródeł, że nie wykryto żadnych skutków ubocznych sieci 5G, które wpływałyby negatywnie na zdrowie.

Na poniższym filmie Mariusz Gruszka pokazuje jak działa 5G Ready w Play, pokazując wyniki prędkości przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych. Otrzymane prędkości sięgają 676 Mb/s (download) i prawie 67 Mb/s (uplad).

Lista telefonów, które będą rekomendowane do korzystania z sieci 5G Ready zostanie udostępniona na stronie 15 marca 2019 r. ale z powyższego wideo wiemy, że będą to smartfony, które wykorzystują funkcjonalności agregacji pasm, anteny MIMO 4×4 i modulacje 256QAM. Są to: Samsung Galaxy (S10E, S10 i S10+), LG (V30, G7 ThinQ, V40), Sony Xperia XZ4, Huawei (P20, P20 Pro, Mate 20 Pro)iPhone (XS i XS Max), oraz routery: Netgear Nighthawk i wszystkie flagowce nowych generacji prezentowane przez producentów.

Daj znać w komentarzu co sądzisz o komunikacji sieci LTE jako 5G Ready przez Playa i czy ma to dla Ciebie jakieś znaczenie?

Przeczytaj także:

Nowości w ofercie na kartę w Play + nawet 30 GB za darmo (luty 2019)

źródła: Blog Play – Jak działa 5G Ready w Play?, Blog Orange – Ściema roku jest nieśmiertelna, czyli czekoladopodobne „5G Ready”, Play 5G Ready