Nowe usługi płatnicze, które zapobiegają zmianom klimatu

Mastercard i firma fintech Doconomy ogłosiły nawiązanie globalnej współpracy, zmierzającej do walki ze zmianami klimatu poprzez wprowadzenie DO — bezpłatnej i prostej w użyciu usług bankowości mobilnej.

Aplikacja mobilna DO

Umożliwia ona użytkownikom śledzenie, zrozumienie i obniżenie ich śladu węglowego, a także kompensację generowanych przez nich emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rozwiązanie to wyznacza standardy dla usług płatniczych wspierających cele społeczne i stanowi ważny element realizacji zobowiązań Mastercard dotyczących tworzenia innowacji na rzecz zrównoważonej przyszłości.

  • Oferowana dzięki współpracy obu firm aplikacja mobilna DO pozwoli konsumentom podejmować decyzje zakupowe minimalizujące ich ślad węglowy.
  • Elementem oferty będą też fundusze umożliwiające inwestowanie w projekty chroniące środowisko naturalne.
  • Do rachunku dołączana będzie też biodegradowalna karta płatnicza DO Mastercard, z nadrukami na bazie substancji pozyskanych przy oczyszczaniu powietrza (Air-Ink).

Wprowadzana przez Mastercard i Doconomy aplikacja DO pomaga ekologicznie zaangażowanym konsumentom podejmować codzienne decyzje zakupowe zgodnie z wartościami, które wyznają. DO umożliwia również kompensację emisji gazów cieplarnianych poprzez zaangażowanie w proekologiczne projekty, certyfikowane przez ONZ. W ramach usługi można zainwestować w fundusze, które wywierają pozytywny wpływ na ludzi i planetę. W efekcie aplikacja pozwala konsumentom zrozumieć wpływ ich konsumpcji na środowisko naturalne oraz daje im do ręki gotowe narzędzia, dzięki którym mogą wspierać jego ochronę.

Wspólnie z Doconomy możemy angażować konsumentów, sprzedawców i świat biznesu w walkę ze zmianami klimatycznymi. Ta współpraca to ważny element naszej filozofii zrównoważonego rozwoju. Za pomocą tego innowacyjnego rozwiązania, użytkownicy DO mogą zmniejszać swój ślad węglowy podejmując odpowiednie wybory konsumenckie — powiedział Mark Barnett, szef pionu w Mastercard na Wielką Brytanię, Irlandię, kraje nordyckie i bałtyckie.

Przeczytaj także: Płatności cyfrowe coraz częstszym tematem rozmów w social mediach

Oprócz aplikacji, klienci mogą otrzymać również fizyczną, przyjazną dla klimatu i biodegradowalną kartę płatniczą DO Mastercard. Nadruki na tej karcie wykonane są na bazie substancji, które kiedyś zanieczyszczały powietrze, a następnie zostały z niego pozyskane, aby to powietrze oczyścić (technologia Air-Ink). Jest też w pełni zbliżeniowa, ponieważ nie ma paska magnetycznego. To pierwsza tego rodzaju karta na świecie. Stanowi ona najbardziej namacalny dowód działań branży płatniczej na rzecz realizacji 12. Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ, dotyczącego odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji.

Dzięki globalnej sieci Mastercard, Doconomy może dotrzeć do konsumentów na całym świecie i wykorzystać ich siłę, a także skierować kapitał w kierunku ekologicznych inicjatyw. Poczucie misji i wiedza technologiczna sprawiają, że żaden inny partner nie pomoże nam w tym lepiej niż Mastercard — powiedziała Nathalie Green,  dyrektor generalna Doconomy.

Karta płatnicza Eko DO

Nowa oferta przyciągnęła uwagę niektórych z kluczowych, globalnych partnerów. Sekretariat UNFCCC, komórki ONZ odpowiedzialnej za zmiany klimatyczne, chce przeanalizować możliwości współpracy z Doconomy i Mastercard w celu promowania działań na rzecz klimatu oraz zwiększania świadomości w tej dziedzinie wśród obywateli i organizacji na całym świecie.

DO to nowy i interesujący sposób, w jaki można bezpośrednio przybliżyć konsumentom tematykę zmian klimatycznych, a to jeden ze strategicznych celów naszego globalnego programu — powiedział Niclas Svenningsen, menedżer ds. globalnych działań na rzecz klimatu w UNFCCC.

Aplikacja mobilna DO będzie dostępna od kwietnia 2019 roku, a jej wprowadzenie jest planowane również w Polsce.

źródło: informacja prasowa