SpecK to polska aplikacja dla specjalizujących się lekarzy

Ponad 2000 lekarzy w Polsce zarządza już swoją specjalizacją za pomocą smartfona w aplikacji mobilnej SpecK – appka dla lekarzy w trakcie specjalizacji oraz przygotowujących się do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

SpecK- specjalizacje lekarskie

Wydawałoby się, że w kraju, w którym służba zdrowia jest darmowa i ogólnodostępna, państwo które tę opiekę zdrowotną utrzymuje, powinno dbać przede wszystkim o lekarzy i ich wyspecjalizowanie. Niestety, obraz który się wyłania patrząc na środowisko lekarzy w Polsce, ma niewiele wspólnego z dbałością o te osoby, dzięki którym służba zdrowia funkcjonuje. Lekarzy specjalistów jest w Polsce niewielu. Pracują nawet 400 godzin w miesiącu (13 godzin dziennie, codziennie, wliczając weekendy) i zarabiają – porównując ze światowymi standardami – marne grosze.

Dla większości lekarzy istotny jest ciągły rozwój i uzupełnianie kompetencji. Pozyskiwanie kolejnych specjalizacji to integralna część samorozwoju zawodowego. Co prawda dostęp do szkoleń, kursów i staży jest w kraju dość dobry, ale rzadko bywa tak, że bierze się pod uwagę potrzeby samych zainteresowanych czy ich codzienny harmonogram zajęć. Dla każdego lekarza, zarówno doświadczonego specjalisty, jak i początkującego rezydenta, nie ma nic ważniejszego, czy wymagającego większej kontroli, niż zarządzanie czasem. Praca, dyżury, szkolenia i specjalizacje połączone z życiem prywatnym to dla polskiego lekarza spore wyzwanie organizacyjne.

W Polsce brakuje odgórnych inicjatyw wspomagających zarządzanie czasem przez lekarzy. Oddolnie jednak, sami lekarze poszukują i, jak w przypadku dr Arkadiusza Darocha, opracowują konkretne rozwiązania takich problemów. SpecK (czytaj „specka”) to aplikacja mobilna, dostępna za darmo dla lekarzy, zarówno na urządzenia Android jak i iPhone’a. 

W przeciwieństwie do większości aplikacji związanych ze zdrowiem, SpecK nie oferuje żadnych usług dla pacjentów, a koncentruje swoją wartość na ułatwianiu lekarzom codziennej organizacji czasu pod względem podejmowanych specjalizacji. Przy natłoku codziennych zajęć ciężko jest lekarzowi kontrolować i monitorować podjęte specjalizacje. Kursy, staże, wymagane procedury oraz poziom postępu w poszczególnych specjalizacjach – wszystkie te aspekty wymagają od lekarzy dobrej organizacji czasu i ciągłego monitorowania.

Przeczytaj również: Zapytaj lekarza – wizyta lekarska przez smartfona

SpecK wychodzi naprzeciw tym potrzebom oferując narzędzia umożliwiające: 

 • uzyskanie informacji o obowiązkach wynikających z podjęcia procesu edukacji,
 • wybór specjalizacji i uzyskanie listy wymaganych procedur, kursów i staży do jej ukończenia,
 • odnalezienie informacji o miejscach, w których można wykonać poszczególne części specjalizacji,
 • kontakt ze społecznością lekarzy i uzyskanie informacji o tym, jakie staże zrobili i jaka była ich opinia o nich,
 • sprawdzanie wiedzy w zakresie danej specjalizacji celem przygotowania do PES (Państwowy Egzamin Specjalizacyjny),
 • zaznaczanie wykonanych etapów specjalizacji i monitorowanie procentowe na pasku postępu danej specjalizacji,
 • logowanie przez Facebooka ułatwiające proces rejestracji użytkownika oraz komunikację z innymi lekarzami.

Wszystkie powyższe funkcje są dostępne za darmo, choć dostęp do samej aplikacji mają tylko lekarze figurujący w Centralnym Rejestrze Lekarzy – aplikacja jest połączona z CRL i przy rejestracji potwierdza czy dana osoba tam figuruje.

Mimo dość niszowej grupy docelowej i braku jakiejkolwiek reklamy, SpecK cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników, zrzeszając ich już ok. 2000. O jej użyteczności świadczą nie tylko pozytywne recenzje, rosnące grono Facebook’owych fanów, ale również fakt, że jak dotąd tylko jeden użytkownik z niej zrezygnował (współczynnik konwersji 99.9% musi robić wrażenie). SpecK  bardzo szybko stanie się stałym wyposażeniem telefonu każdego lekarza ceniącego sobie swój czas. Za jej pomocą zarządzanie czasem i kontrola postępu specjalizacji staną się dużo prostsze i przyjemniejsze.

SpecK (screeny aplikacji)
Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej SpecK

Sama aplikacja została stworzona przez firmę itCraft – producenta innowacyjnych rozwiązań mobilnych, przy bliskiej współpracy zespołu lekarzy. Prace nad SpecKą trwały około pół roku i aktualnie planowane są rozszerzenia funkcjonalności o m.in. kalendarz – celem ułatwienia planowania zajęć związanych ze specjalizacją oraz obsługę “starego” systemu specjalizacji. W rozwoju aplikacji brane są pod uwagę sugestie i potrzeby użytkowników, aby jak najlepiej dostosować SpecKę do ich potrzeb.

Funkcje aplikacji mobilnej SpecK:

 • Staże – sprawdź jakie staże pozostały Ci do zrobienia.
 • Procedury – notuj wygodnie wykonane procedury. Sprawdź ich listę.
 • Ośrodki stażowe – sprawdzaj, gdzie Twoi znajomi robili staż i utrzymuj z nimi kontakt.
 • Kursy – otrzymuj powiadomienie o pojawieniu się kursu. Zobacz jakie jeszcze musisz zrobić.
 • Testy – sprawdź swoją wiedzę przed egzaminem.
 • Statystyki – w wygodny sposób dowiedz się co jest Twoją dobrą i słabą stroną przy rozwiązywaniu testów.
 • Notatki – zapisuj procedury, a w niedalekiej przyszłości dodawaj bezpośrednio do SMK.
 • System notyfikacji – powiadomienia od administratora o istotnych informacjach dotyczących specjalizacji, o nowych kursach CMKP.
 • Wiadomości od znajomych – wymieniaj się doświadczeniami ze swoimi znajomymi (zachęcamy do rejestracji przez Facebooka).

Długoterminowe plany rozwojowe przewidują połączenie aplikacji z systemem SMK, celem ułatwienia procesu oficjalnego raportowania i zatwierdzania specjalizacji. Planowany jest również rozwój modułu testowego aplikacji, aby umożliwić lekarzom sprawdzenie poziomu swojego przygotowania do prawdziwych sprawdzianów umiejętności.

źródło: informacja prasowa