Popularność serwisów VoD w Polsce w 2018 roku [raport]

W ostatnim roku wzrosła popularności serwisów wideo na żądanie (VoD) w Polsce – przede wszystkim kluczowych graczy na naszym rynku rynku: Cda.pl i Netflixa.

Coraz bardziej widoczna jest także multikanałowość konsumpcji tego typu wideo – Ci sami użytkownicy oglądają je na kilku różnych sprzętach, w zależności od potrzeb chwili. W ramach raportu Multiscreening 2018, przyjrzeliśmy się bliżej zmianom i konsumpcji VoD w Polsce.

Multiscreening 2018 to piąta edycja badania syndykatowego IRCenter dotyczącego wielokanałowości w Polsce oraz korzystania z treści telewizyjnych i wideo na różnych urządzeniach: telewizorach, komputerach, smartfonach i tabletach. Najnowszy raport obejmuje fragment dotyczący serwisów VOD w Polsce.

Przeczytaj także: Usługi streamingowe gromadzą kolejne Złote Globy w 2019 roku

Najważniejsze wnioski z raportu dotyczącego popularności i wizerunku kanałów VOD w Polsce:

  • Cda.pl i Netflix są największymi graczami wśród serwisów VOD.
  • Netflix jest najbardziej multikanałowym VOD – ma wysoki udział użytkowników, którzy korzystają z niego na więcej niż jednym rodzaju ekranu.
  • Netflix ma najlepszy wizerunek spośród wszystkich analizowanych serwisów streamingowych z wideo na żądanie.

Najpopularniejsze serwisy VoD w Polsce: Cda.pl i Netflix

Największy udział internautów deklaruje korzystanie z Cda.pl (29%) oraz Netlixa (21%). Niewiele mniejszy udział mają Ipla.tv oraz Player.pl (po 20%). To co wyróżnia Cda.pl i Netflixa, to bardzo wysokie wzrosty w porównaniu do zeszłego roku: + 11 p.p. w przypadku Cda.pl i +16 p.p. w przypadku Netflixa. Wzrost zauważalny jest także w przypadku Showmaxa, który pod koniec stycznia wychodzi z Polskiego rynku  (+ 6 p.p. w porównaniu do roku 2017).

Popularność serwisów VOD w Polsce (2018)
Popularność serwisów VOD w Polsce (2018)

Netflix oglądany jest na wielu typach urządzeń

Internauci oglądają filmy i seriale VoD na więcej niż jednym rodzaju urządzenia. Najbardziej multikanałowym serwisem jest Netflix:

  • 5 na 10 internautów ogląda go na telewizorze,
  • 6 na 10 na komputerze,
  • a prawie 3 na 10 na smartfonach.
Korzystanie z serwisów VoD w Polsce wg urządzeń(2018)
Korzystanie z serwisów VoD w Polsce wg urządzeń(2018)

Najbardziej telewizyjnym VoD jest Cyfrowy Polsat – ogląda go na telewizorze 75% użytkowników. Najbardziej komputerowym Zalukaj.com (na komputerze ogląda go 84% użytkowników), a najbardziej mobilnym nc+ GO (na smartfonach ogląda go aż 35% użytkowników).

Netflix najlepiej ocenianym VOD

Przy ocenie serwisów VoD wzięto pod uwagę 4 aspekty: różnorodność dostępnych tytułów, jakość streamingu, szybkość dodawania nowych tytułów oraz obecność reklam w serwisie.

Ocena serwisów VoD przez polskich użytkowników (2018)
Ocena serwisów VoD przez polskich użytkowników (2018)

W przypadku każdego z tych aspektów najwyżej oceniony został Netflix. Wśród serwisów pojawiających się w czołowej trójce, znalazły się także HBO GO, NC+ GO, VOD Cygrowy Polsat, Showmax oraz Zalukaj.com.

Pobierz pełny raport Multiscreening 2018 – VoD w Polsce.

Źródło: informacja prasowa IRCenter