INEA w 2018 roku – podsumowanie na infografice

Rok 2018 upłynął dla INEA pod znakiem dużych zmian – najważniejsza wydarzyła się w pierwszym kwartale, kiedy to operator został przejęty przez fundusz Macquarie European Infrastructure Fund 5.

Wsparcie udzielone przez nowego inwestora oraz dotychczasowe doświadczenie i konsekwentna strategia zaowocowały wieloma sukcesami w dalszej części roku oraz dobrymi wynikami finansowymi.

INEA może pochwalić się nie tylko wprowadzaniem nowych technologii, rozbudową oraz udostępnianiem swojej infrastruktury światłowodowej, ale również doskonałymi wynikami finansowymi. Inwestycje takie, jak pokrycie światłowodem blisko 60% własnej sieci czy otwarcie jej na innych operatorów przyniosły firmie wymierne korzyści finansowe.

Przychody INEA w ujęciu rok do roku wzrosły w 2018 o +29%, a wskaźnik EBITDA o +25%. W drugiej połowie roku liczba klientów indywidualnych INEA przekroczyła 260.000, a grono klientów biznesowych i instytucjonalnych poziom  11.000.

Już sam początek roku był bardzo intensywny. W lutym nastąpiło zamknięcie transakcji przejęcia większościowych udziałów INEA przez australijski fundusz inwestycyjny Macquarie European Infrastructure Fund 5. Na przestrzeni całego roku operator był skupiony na budowie otwartej sieci światłowodowej na terenach wykluczonych cyfrowo w ramach drugiego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Końcówka roku przyniosła uruchomienie symetrycznego Internetu 10 Gb/s dla klientów indywidualnych oraz drugie z rzędu zwycięstwo w rocznym rankingu dostawców najszybszego internetu w Polsce wg Speedtest.pl.

Infografika INEA 2018 r. (podsumowanie)

Pod wieloma względami rok 2018 był dla nas przełomowy. Z jednej strony poprzez nasze inwestycje i udział w POPC zbudowaliśmy podstawy dla realizacji naszej długoterminowej strategii rozwoju, jako operatora otwartej infrastruktury światłowodowej. Z drugiej strony skupialiśmy się na potrzebach i doświadczeniach klientów korzystających z naszych usług. INEA dysponuje obecnie bardzo silnym zapleczem technologicznym i biznesowym, które będzie fundamentem rozwoju w najbliższych latach – mówi Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA. – Bardzo cieszy mnie fakt, iż drugi rok z rzędu zostaliśmy dostawcą najszybszego Internetu w Polsce. Nasza pozycja rynkowa i wyniki finansowe są efektem ciężkiej pracy całego zespołu. Kolejny rok zapowiada się równie intensywnie – dodaje Bartkowiak.

źródło: informacja prasowa