Jakość i szybkość internetu mobilnego w Polsce – raport za 2018 rok

Sprawdź najnowszy raport podsumowujący jakość i szybkość internetu mobilnego w Polsce w 2018 roku – z mapami według województw.

Prędkość pobierania danych LTE w 2018 roku wg operatorów w Polsce
Prędkość pobierania danych LTE w 2018 roku wg operatorów w Polsce

W dwóch kategoriach (średniej szybkości pobierania i wysyłania danych) zwyciężyło Orange, z kolei T-Mobile okazał się najlepszy pod względem najniższej wartości PING. Specjaliści zaprezentowali także wyniki regionalne. Na tle wszystkich województw wyróżnia się woj. śląskie, gdzie odnotowano bardzo dobre wyniki. Województwo lubelskie wciąż pozostaje „białą plamą” na mapie jakości Internetu mobilnego w Polsce.

Średnia szybkość pobierania danych: Orange

W kategorii średniej prędkości pobierania danych najlepszym operatorem okazał się Orange. Ta sieć może pochwalić się wartością średnią na poziomie 26,19 Mb/s. W kwietniu i wrześniu 2018 roku operatorowi udało się zdominować ranking RFBENCHMARK we wszystkich trzech kategoriach. Najwyższy odnotowany wynik operatora przypadł na sierpień 2018 (34,53 Mb/s). To nie pierwsze zwycięstwo generalne Orange w zestawieniu. Ten operator także w 2016 oraz 2017 mógł pochwalić się tytułem najlepszego operatora biorąc pod uwagę średnią szybkość pobierania danych.

Orange ma poważnego konkurenta, który w ubiegłym roku pojawił się na pierwszym miejscu w tej kategorii sześciokrotnie. Wynik T-Mobile, o którym mowa, nie odbiega znacząco od średniego wyniku zwycięzcy tej konkurencji (24,66 Mb/s). Za czołową dwójką sklasyfikowaliśmy natomiast Play (20,7 Mb/s) i Plus (19,95 Mb/s).

Przeczytaj także: Wyniki rankingu prędkości internetu w Polsce za 2018 rok

W kategorii średniej szybkości pobierania danych uwagę przykuwa południowa część Polski, gdzie wyraźnie najlepszy jest Orange z rekordowym wynikiem odnotowanym w województwie śląskim (61,62 Mb/s).

Średnia szybkość wysyłania danych: Orange

Również w kategorii średniej szybkości wysyłania danych zwycięstwo odniosło Orange (10,78 Mb/s), które w zeszłym roku aż ośmiokrotnie mogło pochwalić się najlepszym wynikiem. W marcu Orange odnotowało najlepszy wynik wysyłania danych – 13,86 Mb/s.

Prędkość wysyłania danych LTE w 2018 roku wg operatorów w Polsce
Prędkość wysyłania danych LTE w 2018 roku wg operatorów w Polsce

Pod tym względem dobrze poradził sobie Plus, który w rankingu 2018 został wyróżniony trzykrotnie (9,88 Mb/s) oraz T-Mobile, które w czerwcu poradził sobie najlepiej dzięki wynikowi 11,94 Mb/s (średnia wartość wysyłania danych operatora to 9,27 Mb/s).

Powodów do zadowolenia nie mają natomiast abonenci Play (7,21 Mb/s). W sześciu województwach, w tym mazowieckim, z prędkości wysyłania danych zadowoleni mogą być użytkownicy Plusa.

Szczególne powody do uśmiechu mogą mieć mieszkańcy Wielkopolski. Tam uzyskano najwyższy wynik wśród wszystkich województw – 23,87 Mb/s).

Najniższa wartość PING: T-Mobile

Wartość ping to trzecia mierzona przez RFBENCHMARK wartość. W przeciągu całego roku najlepiej w tej kategorii poradził sobie T-Mobile z średnim wynikiem 40,53 ms. W 2018 roku ten operator znajdował się najwyższym miejscu rankingu przez sześć miesięcy. Najniższy wynik T-Mobile odnotował w lipcu – 35,17 ms.

Na drugim miejscu znalazł się Orange z niewielką stratą (40,73 ms). W minionym Orange udało się wyprzedzić głównego rywala 5 razy. Na trzecim miejscu znalazł się Play (42,34 ms). Najsłabiej wypada Plus (47,39 ms), który na ostatnim miejscu w 2018 był aż 11 razy.

Po raz kolejny na wyróżnienie zasługuje województwo śląskie z najniższą odnotowaną wartością ping (25,11 ms). Zdecydowaną większość kraju zdominował Play, w tym również województwo mazowieckie (26,62 ms).

źródło: informacja prasowa RFBenchmark