Ależ to były piękne okładki kaset VHS…

Jeśli pamiętasz piękno fizycznych nośników kaset wideo, to z pewnością spodoba Ci się ta animowana oda do pustych okładek VHS.

Przykładowe projekty okładek kaset VHS
Przykładowe projekty okładek kaset VHS (BASF, Polaroid, Maxell)

W dzisiejszy cyfrowym świecie, gdzie prawie wszystko jest po prostu ciągiem kodu na dysku twardym lub w chmurze, straciliśmy jedną z pięknych dziedzin projektowania użytkowego, jakim były okładki kaset VHS.

Fizyczne nośniki kaset wideo były naprawdę piękne – niestety to piękno dostrzegam dopiero teraz, gdy kasety wyszły praktycznie z obiegu. Ciężko nie zauważyć piękna nie tylko gigantycznych i kolorowych okładek płyt winylowych, czy też holograficznych opakowań  DVD, ale przede wszystkim pudełek na czyste taśmy VHS, które miały niezapomniany urok – ja je pamiętam do dzisiaj i mogę zgadywać co miałem nagrane na której kasecie!

Filmy YouTubera i animatora o nazwie 4096 pokazują jak puste okładki VHS były piękne. Szczególnie warto obejrzeć poniższe wideo na którym wspaniale zaanimowano serię klasycznych okładek z pustych kaset VHS z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Świetna animacja od 4096 z pewnością dodaje klasycznym projektom dodatkowego piękna, dzięki twórczym przejściom, które płynnie przechodzą z jednego do drugiego, ale tak naprawdę to jasne geometryczne kształty i kolory robią końcowy efekt. Warto zwrócić uwagę na ten poziom dbałości o detale, gdzie nawet obudowy czystych taśm VHS wyglądają interesująco i zachęcająco.

Internet stał się również dobrym miejscem na zebranie historycznych taśm VHS – przykładem jest witryna Vault of VHS na Tumblrze, gdzie zebrane są zdjęcia starych zakonserwowanych okładek kaset VHS. Jak na ironię, te kładki były tylko kartonowym pudełkiem, które szybko się niszczyło i było wyrzucane, a wcześniej sklejane taśmą klejącą na tysiąc różnych sposobów.

Doceńmy ten fragment sztuki starego analogowego formatu wideo, którego z pewnością młode pokolenie już nie pamięta, a charakterystyczny obraz VHS zna tylko z YouTube’a… Oto kilka przykładów okładek:

Może Cię także zainteresować:

VHS Camcorder – nagraj smartfonem film w jakości VHS

źródło: The Verge via  Vault of VHS Tumbl