TOP 6 mitów technologicznych, w które ludzie wciąż wierzą…

Oto niektóre z najpopularniejszych mitów technicznych, w które wciąż wierzą ludzie – zwycięzcą mit: „im więcej megapikseli, tym lepsze zdjęcie”.

Mity technologiczne istnieją od lat, ale w erze internetu i powszechnego dostępu do prawie każdej informacji, większość ludzi nie zna podstawowych faktów związanych z nowymi (i nie tylko) technologiami.

Serwis HighSpeedInternet.com przeprowadził ankiety z setkami osób w USA, aby dowiedzieć się, ile osób uwierzyło w najbardziej popularne mity technologiczne. Na szczycie listy, w opinii 86 proc. ankietowanych, jest coś, co jest bardzo wygodne dla firm technologicznych produkujących smartfony i aparaty fotograficzne. Aż tak duży odsetek uważa, że więcej megapikseli aparatu oznacza lepszy zdjęcie. W rzeczywistości rozdzielczość będzie wyższa, ale obiektyw i czujnik (sensor size) są ważniejszy, jeśli chodzi o jakość obrazu.

Przeczytaj także: 5 mitów dotyczących ładowania iPhone’a i iPada

Następnym najbardziej popularnym mitem jest ten, który był kiedyś prawdziwy: ładowanie telefonu przez noc może zniszczyć baterię. Wiele lat temu długie ładowanie mogło skrócić żywotność akumulatora, ale dzięki postępowi w tej dziedzinie długość ładowania nie ma już większego znaczenia.

Kolejny mit jest kontrowersyjny, bowiem prawie połowa ankietowanych uważa, nie nie jest to mit: 52 proc. badanych wierzy, że firmy celowo spowalniają smartfony, aby zmusić do aktualizacji i kupna nowych urządzeń. Choć ciężko to zweryfikować i ostatecznie osądzić – może w tym być ziarno prawdy, po tym jak Apple przyznało się, że starsze urządzenia były spowalniane, aby lepiej działały.

Inne popularne obalone mity to między innymi: promienie rentgenowskie na lotniskach czyszczą dane na urządzeniach mobilnych i komputerach, to że komputery musza być wyłączane na noc i wiara w to, że na komputerach Mac nie ma wirusów…

Popularne mity technologiczne, w które ludzie wciąż wierzą (2019)
Popularne mity technologiczne, w które ludzie wciąż wierzą (2019)

Oto wszystkie mity:

  • 86% użytkowników uważa, że ​aparaty ​smartfonów z większą liczbą megapikseli robią lepsze zdjęcia.
  • 52% uważa, że ​​ładowanie telefonu komórkowego w nocy może zniszczyć baterię.
  • 52% uważa, że ​​firmy celowo spowalniają istniejące modele telefonów po wydaniu nowego modelu.
  • 31% wierzy, że urządzenia rentgenowskie na lotniskach mogą wymazać pamięć na telefonie lub laptopie – no chyba, że dołożymy do tego magnes…Promienie rentgenowskie mogą uszkodzić obrazy na starych rolkach filmu, ale nie cyfrowe. 
  • 30% uważa, że ​​komputer musi być wyłączony co noc, aby działał prawidłowo.Zamykanie komputera co noc nie wpływa na działanie komputera. Jeśli nadal masz komputer z lat 90., możesz przedłużyć jego żywotność, wyłączając go co noc, ale nawet to jest dyskusyjne. Nowoczesne komputery mają mniej komponentów mechanicznych i lepsze zarządzanie energią niż poprzednie maszyny.
  • 17% uważa, że ​​komputery Mac nie mogą być zawirusowane.
    Wyjaśnijmy to: na komputerach Mac mogą dostać się wirusy. Nie ma ich tak dużo i często, jak na komputerach z Windowsem – ale istnieją!
  • 12% uważa, że usuniętych plików nie można odzyskać. Usunięte pliki można odzyskać, nawet po opróżnieniu kosza. Nowoczesne dyski półprzewodnikowe (SSD) utrudniają to, ale wciąż jest to możliwe dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu do odzyskiwania.

HighSpeedInternet.com przygotował także listę najczęściej wyszukiwanych w Google’u zapytań technologicznych według stanu. Kalifornijskie zapytanie „charge phone in microwave” jest nieco niepokojące, a kilka pytań pojawia się również na liście mitów technicznych.

Popularne zapytania technologiczne w wyszukiwarce Google w USA (2019)
Popularne zapytania technologiczne w wyszukiwarce Google w USA (2019)

źródła: TechSpot via HighSpeedInternet – Popular Tech Myths Americans Believe in 2019