Podsumowanie 2018 roku w Orange Polska [infografika]

Zobacz podsumowanie 2018 roku w Orange Polska – w edług operatora był to rok refarmingu i 5G – infografika.

Podsumowanie 2018 roku w Orange (infografika) cz. 1

Na koniec 2018 roku abonenci sieci Orange Polska mogli korzystać już z 10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu. Klienci Orange przeprowadzili w sumie ponad 68 mld minut rozmów i wysłali ponad 12 mld SMS-ów.

W 2018 roku Orange rozpoczęło kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych. Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy.

Przeczytaj także: Orange podsumowało 2017 rok na jednej infografice

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE – może to nastąpić jeszcze w pierwszym półroczu 2019.Podsumowanie 2018 roku w Orange (infografika) cz. 3

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie 2018 roku w Orange (infografika) cz. 2

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w sieci mobilnej było 5G. W marcu Orange wraz Nokią zaprezentowali trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15.

źródło: Blog Orange