„Pocztówki z Republiki Absurdu”… gdyby 30 lat temu nie upadł komunizm

Obejrzyj film krótkometrażowy pt. „Pocztówki z Republiki Absurdu” Jana Holoubka, w którym Polska to wciąż kraj komunistyczny, po tym jak obrady Okrągłego Stołu i transformacja 1989 roku zakończyły się porażką.

Film „Pocztówki z Republiki Absurdu”

W tym roku minie 30 lat odkąd w możemy cieszyć w Polsce prawdziwą wolnością, warto jednak zastanowić się co by było gdyby Polska Rzeczpospolita Ludowa obchodziła swoje 75-lecie… Film fabularny „Pocztówki z Republiki Absurdu” Jana Holoubka z 2014 roku pozwoli Wam zobaczyć, na szczęście nieistniejącą, komunistyczną Warszawę…

Akcja filmu rozgrywa się w 2014 roku w Polsce, która wciąż jest krajem komunistycznym, gdyż ćwierć wieku wcześniej obrady Okrągłego Stołu i transformacja z 1989 roku zakończyły się niepowodzeniem. Do Warszawy przyjeżdża para młodych Szwedów, którzy chcą nakręcić film o swoich rówieśnikach zza żelaznej kurtyny.

Na uwagę zasługują telefony komórkowe Poltelfon, które można otrzymać po ukończeniu osiemnastego roku życia i przedłożeniu stosownego bonu za 350 kg makulatury! Oczywiście wszystkie połączenie są monitorowane i przypisane do konkretnej osoby – prawie jak dzisiaj… W świecie, który na szczęście nie istnieje, czeka się na internet aż 3 lata a wszystko jest monitorowane i reglamentowane…

PRL, który właśnie obchodzi swoje 70-lecie istnienia ukazany jest w obiektywie kamery, za którą stoi operator Ian (niewidoczny w filmie). Reżyserka Anna poznaje kilkoro młodych Polaków: Marię, która zastaje jej tłumaczką i przewodniczką po mieście, a także Karola i Julię – dziewiętnastoletnich bohaterów swojego dokumentu. Młoda szwedzka reżyserka dowiaduje się m.in., jak obchodzony jest Dzień Edukacji Obywatelskiej, czym jest portal społecznościowy KnigoLico, w jaki sposób można otrzymać od władz telefon komórkowy oraz kto robi zakupy w Grand Peweksie. Produkcja autorskiego filmu w tajemnicy przed Partią okazuje się jednak bardzo ryzykowna…

W tej wersji historii w Warszawie mamy aż 2 Pałace Kultury i Nauki:

Kadr z filmu „Pocztówki z Republiki Absurdu” - dwa Pałace Kultury i Nauki w Warszawie
Kadr z filmu „Pocztówki z Republiki Absurdu” – dwa Pałace Kultury i Nauki w Warszawie

Lektorem filmu jest Krystyna Czubówna, oprócz tego wykorzystano materiały archiwalne Telewizji Polskiej SA (m.in. nagrania ze strajków w 1988 roku i obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku) oraz fotografie Chrisa Niedenthala. Reżyserem filmu „Pocztówki z Republiki Absurdu” jest urodzony w 1978 roku Jan Holoubek, który jest także jego operatorem i doskonale uchwycił klimat lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, przedstawiając Warszawę z 2014 roku.

Film „Pocztówki z Republiki Absurdu” możesz obejrzeć online za darmo w serwisie Ninateka w ramach projektu „Granice dokumentu”, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przeczytaj także: 

Sekrety powstawania serialu „1983” – materiały zza kulis

źródło: Ninateka – Granice dokumentu