Zagraj w grę „Nohzdyve” z filmu „Czarne Lustro: Bandersnatch”

Możesz zagrać w jedną z gier pt. „Nohzdyve”, którą widziałeś w filmie „Black Mirror: Bandersnatch” – ale tylko za pomocą emulatora komputera ZX Spectrum.

Gry od Tuckersoftu z filmu „Czarne Lustro: Bandersnatch”
Gry od Tuckersoftu z filmu „Czarne Lustro: Bandersnatch”

Czarne Lustro: Bandersnatch (oryg. tyt. Black Mirror: Bandersnatch) to nowy interaktywny film Netfliksa, w którym widz wybiera własną ścieżkę fabuły.

Cała koncepcja oparta jest na idei gry paragrafowej, czyli grze książkowej (gamebooku). Wszystko zależy od wyobraźni gracza, w przypadku filmu Netfliksa – widza. Przypomina ona grę fabularną dla jednego gracza, którą w latach 80. w Polsce nazywano fantasolo – oznaczenia polskiego odpowiednika gier książkowych typu „fighting fantasy” lub paragrafówki. (źródło: Wikipedia)

Film Czarne Lustro: Bandersnatch można oglądać tylko na kompatybilnych z interaktywnym sterowaniem urządzeniach, aby można było dokonać jednego z dwóch wyborów. Całość utrzymana jest w tradycyjnym stylu Black Mirror , a twórcy ukryli w nim mnóstwo zabawnych easter eggów – w tym dając szansę na zagranie w jedną z gier przedstawionych w filmie.

Bandersnatchu główny bohater pisze grę dla fikcyjnego studia deweloperskiego gier Tuckersoft, które prowadzone jest przez ambitnego lidera, który chce przekształcić firmę „Motown gier”. Celem jest wyprodukowanie serii kultowych tytułów, które nagrodzą jego twórców sławą i fortuną. Jedan z takich fikcyjnych gier jest Nohzdyve, która jest już dostępna do pobrania ze specjalnie przygotowanej strony, ale nie każdy będzie mógł w nią zagrać.

Nohzdyve opracowano na ZX Spectrum – komputer osobisty, który został wydany w Wielkiej Brytanii we wczesnych latach 80. Jest to ten sam okres, w którym toczy się akcja w Bandersnatch. Jest to także szczególny czas z życia twórcy Black Mirror Charliego Brookera, który zaczynał jako dziennikarz recenzujący gry wideo. Jedynym sposobem na zagranie w Nohzdyve w 2018 roku jest pobranie emulatora ZX Spectrum i doświadczenie rozgrywki w taki sposób jak przedstawili to twórcy w filmie. Do wyboru jest kilka emulatorów, w tym Fuse, Qaop i Speccy.

Na stronie Tuckersoftu znajdują się także inne tytuły w tym: Bandersnatch, Nohzdyve, czy Metl Hedd. Poniżej możesz zobaczyć screeny z oficjalnych stron tych gier:

Inne tytuły, do których udostępniono jedynie okładki to Roachbusters, Terror on Rannoch B, Rolling road, Pig in A Poke, Voldack’s Revenge oraz White Bear:

Okładki pozostałych tytułów gier od Tuckersoftu
Okładki pozostałych tytułów gier od Tuckersoftu

Gra Nohzdyve jest opisana na stronie Tuckersoftu (link w źródle wpisu) w następujący sposób: Spadasz szybko po niebie! Zbieraj gałki oczne i unikaj budynków i innych zagrożeń. Doskonałość jest kluczem. To była prawdziwie pięciogwiazdkowa gra jaka kiedykolwiek została stworzona przez Colina Ritmana ( przyp. red. w tej roli Will Poulter).

To nie pierwszy raz, kiedy Netflix opracował grę dla swojej oryginalnej serii. W przeglądarkach i na urządzeniach mobilnych dostępnych jest i planowane są między innymi tworzona gra mobilna Stranger Things, czy Infinity Runner z bohaterami seriali. Jest to jednak jeden z pierwszych tytułów, który wymaga emulatora.

źródło: The Verge via Tuckersoft