Raport: iPhone XR stanowił 32% sprzedaży iPhone’a w pierwszym miesiącu

CIRP wydało nowy raport, w którym oszacowano jak sprzedawały się modele iPhone’ów z 2018 r. w porównaniu z tymi z poprzednich lat.

Szacunkowy udział sprzedaży modeli iPhone'a w USA w 30 dni od wydania (2016-2018)

Szacunkowy udział sprzedaży modeli iPhone’a w USA w 30 dni od wydania (2016-2018)

Organizacja Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) została założona, aby dostarczać inwestorom badania dotyczące papierów wartościowych, wykorzystując zaawansowane strategie, metody i analizy badań rynku konsumenckiego. Posiadane przez CIRP autorskie dane i kluczowe informacje na temat zachowań konsumenckich są cennymi narzędziami dla inwestorów, analityków i uczestników branży.

Najnowszy raport CIRP iPhone XR Takes 32% of Sales in First Month of Availability – Lower Price Point, Features Attracts Android Users z 26 grudnia 2018 roku przedstawia interesujące statystyki porównawcze na temat sprzedaży modeli iPhone’a XR, XS i XS Max w ciągu pierwszych 30 dni od wydania (w USA), w porównaniu z poprzednimi modelami iPhone’ów w latach ubiegłych.

Firma Apple nie publikuje już liczby sprzedanych modeli iPhone’ów, więc trudniej jest dowiedzieć dokładnej skali sprzedaży tych urządzeń. Co ciekawe wiele nieoficjalnych raportów pokazuje oznaki spadku sprzedaży iPhone’ów.W 2018 roku sprzedaż iPhone’a XR stanowiła 32% sprzedanych w pierwszym miesiącu dostępności, podczas gdy iPhone XS i XS Max łącznie stanowiły 35% udziału w rynku Apple’a.

Tym razem Apple podeszło inaczej do wydania swoich smartfonów – od razu wypuściło dwa droższe iPhony, a dopiero za miesiąc pojawił się tańszy iPhone XR, aby dać więcej czasu lojalnym użytkownikom iOS-a na uaktualnienie do najnowszej i najlepszej wersji iPhone’a XS lub XS Max– no i oczywiście odpowiednio droższej. Natomiast w 2017 r. iPhone 8 i 8 Plus zostały wydane od razu, a iPhone X dopiero miesiąc później od jego ogłoszenia, aby podnieść atmosferę i oczekiwanie na model premium. W 2017 roku iPhone X stanowił 30% sprzedaży na rynku iPhone’a w stosunku do pozostałych iPhone’ów w pierwszym miesiącu dostępności.

Według tego samego raportu, 82% stanowili klienci, którzy zaktualizowali swoje starsze urządzenia z systemem iOS na nowsze, a 16% przeszło z Androida na iOS-a. W roku 2017 roku te udziały były nieznacznie inne: 86% posiadających iPhone’a kupiło nowe urządzenia z iOS-em, a 11% zmieniło system z Androida na iOS-a.

Przeczytaj również:

Sprzedaż modeli iPhone’a w grudniu 2017 r. (USA)

W oparciu o wartości procentowe sprzedaży iPhone’a, nowe iPhone’y z 2017 r. stanowiły 69% całkowitego udziału w rynku iPhone’a, podczas gdy tegoroczne iPhony stanowiły 65% ​​udziału, co stanowi spadek o kilka punktów procentowych. Warto zauważyć, że statystyki te są szacowane na podstawie liczby 165 ankietowanych, po wydaniu iPhone XR w ciągu jednego miesiąca od daty premiery 26 października 2018 roku.

źródło: CIRP – iPhone XR Takes 32% of Sales in First Month of Availability (PDF, 251 KB)

Łukasz Majchrzyk
Obserwuj