Najlepsze polskie seriale 2018 roku, które trzeba zobaczyć!

W 2018 roku mogliśmy obejrzeć bardzo dużo niezłych seriali, co ciekawe wreszcie polskie produkcje osiągają światowy poziom i są doceniane nie tylko w kraju ale i za granicą – zobacz TOP 3 polskich seriali wg serwisu mobiRANK.pl.

TOP 3 polskie seriale 2018 roku

To był bardzo dobry rok jeśli chodzi o premiery polskich seriali, z których niektóre mają szanse stać się wręcz kultowymi – i wcale nie jest to przesadą. Choć w tym roku polscy widzowie mogli obejrzeć sporo rodzimych produkcji, to tylko nieliczne mogę polecić z czystym sumieniem. Nie oznacza to, że wszystkie pozostałe są bardzo słabe, czy wręcz nie warte wspomnienia. Wręcz przeciwnie, dawno nie mieliśmy takiego wysypu dobrych polskich seriali.

To dobra wiadomość dla widzów, którzy oczekują czegoś więcej niż M jak Miłość czy Na Wspólnej. Wszystko wskazuje na to, że twórcy zauważyli wreszcie, że warto tworzyć ambitne i niekoniecznie ciągnące się w nieskończoność seriale, do których będzie się chciało wracać.

Na mojej skróconej liście TOP 3 polskich seriali z 2018 roku, które według mnie są najlepsze z najlepszych znalazły się tytuły, które mają swoje zalety i wady, jednak mimo wszystko to właśnie  te pozycje najbardziej polecam.

Oto mój ranking najlepszych polskich seriali z 2018 roku

Poniżej znajdziesz listę moim ulubionych polskich seriali 2018 roku, oraz krótki opis dlaczego i za co zasłużyły sobie na moje uznanie.

miejsce 1. „Ślepnąc od świateł” (ang. „Blinded by the Lights”) – HBO GO

Ten autorski serial Krzysztofa Skoniecznego, który powstał na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, to jak pisałem już wielokrotnie, serial zasługujący na największą uwagę i myślę, że ciężko będzie go przebić w najbliższym czasie. W serialu zagrało wszystko: zdjęcia, scenariusz, dźwięk, gra aktorów i amatorów (w roli głównej zagrał amator Kamil Nużyński, który świetnie uniósł tę rolę), a Frycz przeszedł sam siebie!

Cała historia opowiedziana jest w wyjątkowy sposób, którego w polskim serialu nigdy do tej pory nie widzieliśmy. „Ślepnąc od świateł” znalazł się na 2. miejscu w moim zestawieniu TOP 10 najlepszych seriali, które miały swoją premierę w 2018 roku. Jako jedyny polski serial został wyróżniony w zestawieniu The Best International TV Series of 2018 serwisu The Variety.

Serial cieszył się ogromną popularnością wśród widzów HBO, zajmując 1. miejsce w tegorocznym zestawieniu najlepszych seriali HBO w Polsce oraz 3. miejsce w Europie Środkowej. Produkcja ma trafić na amerykańskie ekrany w 2019 roku – po sukcesie w Polsce i Europie, wszystko wskazuje na to, że może spodobać się także USA.

Wszystkie odcinki dostępne są na platformie HBO GO.

miejsce 2. „Kruk. Szepty słychać po zmroku” – Canal+, nc+ go

Na drugim miejscu znalazł się serial „KRUK. Szepty słychać po zmroku”. To mroczny thriller, który podbija serca coraz szerszej rzeszy fanów, w tym także za granicą. Międzynarodowe jury 24. edycji prestiżowego festiwalu Mediamixx w Salonikach przyznało serialowi aż dwie nagrody w kategoriach: najlepszy serial dramatyczny oraz za najlepszy scenariusz. Znalazł się też na finałowej liście w kategoriach najlepsze zdjęcia oraz najlepszy reżyser.

Ten oryginalny serial Canal+ Polska wbija w fotel i wciąga. Jest to bardzo mroczny i pełen mocnych, wyrazistych postaci tytuł, który bez wątpienia posiada wszystkie cechy dobrego thrillera, który chwyta widza za gardło i mocno trzyma przez cały sezon.

W moim globalnym zestawieniu TOP 10, serial znalazł się na 6. miejscu. Serial można oglądać na Canal+ lub na platformie VOD nc+ GO.

miejsce 3. „Rojst” – Showmax

Na trzecim miejscu umieściłem serial „Rojst”, w którym urzekły mnie głównie realizacja i pomysł. Zabrakło niestety pomysłu na zamknięcie tej historii, która trzyma w napięciu jest ciekawie prowadzona, ale nie skończona. Nie będę jednak psuł Wam zabawy i pomimo wielu niespójności koniecznie zobaczcie ten serial, zanim Showmax zniknie z polskiego rynku

Świetnie oddane lata 80., kryminalna historia, która trzyma w napięciu – na szczęście przez większą część serialu oglądałem go z przyjemnością.

Pierwszy odcinek możesz obejrzeć za darmo w serwisie YouTube, a kolejne na platformie streamingowej Showmax.

Podsumowanie

Warto wspomnieć tez o innych polskich produkcjach, które były mniej lub bardziej udane, ale z pewnością znajda także swoich fanów. Choć poprzeczka zarzucona przez Ślepnąc od świateł jest bardzo wysoka, to tegoroczne polskie produkcje nie mają się czego wstydzić.

Warto tu wspomnieć o pierwszym polskim serialu Netfliksa pt. 1983, który chyba głównie ze względu na duże oczekiwania nie zaspokoił rozbudzonych apetytów polskich widzów i na nic się zdadzą nieudolne próby obrony tego serialu, jeśli w nim „nie ma fal”. Serial „1983” da się oczywiście obejrzeć, ale jeśli mamy do wyboru trzy tytuły z powyższego TOP 3, to ten pozostaje  daleko w tyle i musimy oglądać go bez porównywania do innych tytułów – i nie ma tym żadnego „brandzlowania” jak sądzi reżyserka…

Wielbiciele szpiegowskiego tytułu Nielegalni również znajdą pozytywy w tej produkcji. Nie można jej zabrać tego, że jest to ekranizacja realizowana z dużym rozmachem, mnie niestety już po pierwszym odcinku uśpiła i nie dałem rady przebrnąć dalej – może w mroźne wieczory się przemogę.

Od AXN z kolei widzowie otrzymali serial „Znaki”, który również warto wspomnieć w podsumowaniu tego roku. Wielbicie seriali klasy B, czyli produkcji Patryka Vegi również znajdą coś dla siebie, między innymi Botoks, czy Kobiety Mafii, a niezbyt elektryzujące i zniszczone poprawnością polityczną tvnowskie produkcje też nie mogą zostać przemilczane. Mowa tu o Pułapce czy Pod powierzchnią. Z niecierpliwością czekam na serial „Chyłka” na podstawie prozy Remigiusza Mroza – oby TVN tego nie zepsuł!

Zobacz także ranking TOP 10 polskich i zagranicznych seriali z 2018 roku, które koniecznie musisz obejrzeć:

TOP 10 seriali 2018 roku, które musisz obejrzeć

Daj znać w komentarzu poniżej, które polskie seriale z 2018 roku były według Ciebie najlepsze!