Czy warto zapłacić 199 zł za etui do iPhone’a XR?

Oryginalne, przezroczyste etui Apple’a do iPhone’a XR pojawiło się w sprzedaży i niektórzy już mieli okazje je przetestować – czy akcesorium jest warte swojej ceny premium?

Przezroczyste etui do iPhone’a XR

Pierwsze przezroczyste etui do iPhone’a XR wyprodukowane przez firmę Apple trafiły już do użytkowników tegorocznego smartfona. Koszt 199 zł to nie jest niska cena, zwłaszcza, że istnieje wiele alternatyw przezroczystych etui dla iPhone’a XR od innych firm.

Czy warto kupić przezroczyste etui do iPhone XR od firmy Apple? Jeff Benjamin z serwisu 9TO5Mac odpowiada na to pytanie w swoim wideoteście etui.

Ze strony Apple’a nie dowiemy się zbyt wiele na temat przezroczystego etui do iPhone’a XR, ale kilka rzeczy na jego temat jest od razu oczywistych. Na początek, jest to pierwsze przezroczyste etui, jakie Apple wyprodukowało od czasu debiutu iPhone’a w 2007 roku. Biorąc pod uwagę liczbę iPhone’ów i wyprodukowanych dla nich akcesoriów ochronnych. nowe akcesorium Apple jest nieco zaskakujące i warto mu poświęcić choćby krótki wpis.

Oczywiście wielu producentów wydawało własne przezroczyste etui dla iPhone’ów, ale ich jakość i wykonanie często pozostawały wiele do życzenia. Czy Apple sprostało temu zadaniu? Jedną z najtrudniejszych rzeczy do stworzenia w przypadku przezroczystego etui jest zapewnienie, że nie będzie żółkło w zbyt szybkim tempie. Dotychczasowe etui Apple’a cechowała wysoka jakość i trwałość materiału, dlatego warto będzie sprawdzić jak będzie radził sobie ten produkt.

Apple najwyraźniej bardzo mocno chciało zwrócić uwagę na kolorystykę nowego iPhone’a XR i nieprzypadkowo etui dla tego urządzenia jest przezroczyste, aby użytkownicy mogli cieszyć się w pełni pięknymi kolorami smartfona.

Obejrzyj szczegółową recenzję wideo etu „iPhone Clear Case”, aby poznać szczegóły:

Przezroczyste etui do iPhone’a XR jest dostępne w prostym, przejrzystym opakowaniu z tekstem „iPhone XR Clear Case”  – przy czym Clear Case utrzymano w tęczowej kolorystyce. Jeśli kiedykolwiek rozpakowałeś jedno z silikonowych etui Apple’a, będziesz wiedział dokładnie, czego się spodziewać. Należy odkleić tylne zabezpieczenie, aby wyjąć produkt z opakowania.

IPhone XR Clear Case nie jest miękką i elastyczną obudową ochronną, które znamy z tanich i dostępnych na rynku akcesoriów. Zamiast tego firma Apple wyprodukowała stosunkowo twarde, przezroczyste etui, które pełni funkcję bardziej dodatkowej obudowy na aluminiowe ściany boczne iPhone’a XR i szklaną tylną część zewnętrzną. Wkładanie iPhone’a XR do futerału jest tak proste, jak wsunięcie górnej części telefonu do etui i zatrzaśnięcie dolnej części po środku.

Przezroczyste etui do iPhone’a XR - ochrona tylnej kamery

Obudowa zapewnia lepszy chwyt w porównaniu do używania iPhone’a XR bez obudowy. Jest też bardziej poręczna, niż niektóre silikonowe etui, które trudno włożyć do kieszeni i utrudniają wyciąganie z powodu przyciągania włókien materiału. W tym przypadku nie ma tego problemu.

Etui Apple’a zapewnia solidną ochronę iPhone’a XR

Etui iPhone XR Clear CAse ma podobnie jak silikonowe etui do iPhone’a XS spore wycięcie na dole, oraz zakrzywia się wokół krawędzi ekranu, chroniąc wyświetlacz iPhone’a XR, nawet po umieszczeniu go na stole.

Ochrona dołu smartfona przezroczyste etui do iPhone'a XR

Zgodnie z oczekiwaniami etui ma wszystkie potrzebne wycięcia i przyciski. Z tyłu obudowy znajduje się duże wycięcie na aparat, a materiał jest nieco grubszy niż krawędź aparatu. Ta konstrukcja nie tylko chroni obiektyw aparatu, ale także neutralizuje dużą niestabilność po umieszczeniu smartfona wyświetlaczem do góry.

W dolnej części obudowy znajduje się wycięcie, które jest wystarczająco duże, aby uniknąć ingerencji w gesty inicjowane z dołu urządzenia.

Podsumowanie

Etui iPhone XR Clear zapewnia solidną ochronę, dodaje trochę dodatkowej powierzchni do telefonu, ale nie jest tak duże, że powodowałoby dyskomfort podczas użytkowania.

Zdaniem Jeffa z 9TO5Mac przyciski, szczególnie przyciski głośności, to miejsce, w którym konstrukcja iPhone XR Clear Case nieco zawodzi. Guziki nie mają takiej wrażliwości, jaką powinny mieć. Przyciski działają, ale ich naciśnięcie jest słabym doświadczeniem, które nie daje ci pewności, że przycisk został naciśnięty poprawnie. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że Apple już miał przygodę z przyciskami w obudowie… iPhone XR Clear Case pada ofiarą „efektu tęczy”, który widoczny jest jest na przezroczystym polimerze. Pod pewnymi kątami, w odpowiednim typie światła, na przezroczystym plastiku zobaczysz wzór tęczy. Jest to efekt, który widziałem w przypadku firm zewnętrznych, takich jak Spigen.

Efekt tęczy na przezroczystym etui Apple'a

Innym potencjalnym problemem jest żółknięcie przezroczystego plastiku w miarę upływu czasu. Ponieważ iPhone XR Clear Case dopiero dotarł do pierwszych właścicieli ciężko powiedzieć jak szybko będzie żółkło – na pewno szybko się o tym dowiemy gdy na niebie będzie więcej słońca.

źródło: 9TO5Mac, fotografia Jeff Benjamin