Testowana w Gliwicach przez Orange Polska stacja bazowa ma wszystkie funkcje pozwalające, aby w oparciu o nią świadczyć usługi 5G.
Uruchomienie w tym tygodniu stacji bazowej Orange 5G jest drugą fazą prac, które rozpoczęły się trzy miesiące temu. Celem testów jest sprawdzenie możliwości technologii oferowanej przez producenta oraz jej integracji z resztą sieci Orange Polska. Operator wykorzystał modem i urządzenia sieciowe, działające w paśmie 100 MHz na częstotliwości 3,4-3,6 GHz udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
– Wdrożenie 5G będzie rewolucyjną zmianą dla klientów indywidualnych i wielu dziedzin biznesu: przemysłu, logistyki, rolnictwa czy sektora usług. Dostęp do jeszcze szybszego internetu z niższymi opóźnieniami, mogącego obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń IoT będzie nową jakością. Orange Polska pracuje nad rozwojem elementów, które w przyszłości stworzą sieć kolejnej generacji. Szybkość budowy 5G w Polsce zależy od stworzenia jasnych reguł inwestycyjnych, uporządkowania częstotliwości i harmonizacji norm PEM – powiedział Piotr Jaworski, członek Zarządu ds. sieci i technologii Orange Polska.
Przeczytaj także: Plany wdrożenia 5G przez operatora Orange Polska
Stacja bazowa testowana w Gliwicach może w przyszłości pracować w sieci 5G Orange Polska. Jest w pełni zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie br. fazą standardu 5G – Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.
Kolejna generacja technologii mobilnej wymaga dalszych prac, by zapewnić odpowiednio szybkie i zapewniające niskie opóźnienia łącza dochodzące do stacji bazowych, a także właściwie rozwiniętą sieć rdzeniową. Program 5G pozostaje też w synergii z rozbudową sieci światłowodowej.
Wybór Śląska na testy wiąże się z jego dużym potencjałem tzn. rozwojem nowych technologii, silną urbanizacją, uprzemysłowieniem i potencjałem naukowym, a także gęstością zaludnienia. To odpowiednie otoczenie do kreowania nowych produktów i usługi w oparciu o 5G. W czerwcu 2018 roku Orange oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisały porozumienie współpracy przy wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta (Smart City).
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Orange Polska