Oto sposób firmy Huawei na „notcha” – srsly?

Huawei właśnie pokazał w Nova 4, jak po swojemu można poradzić sobie z wycięciem w ekranie – ale nie chciałbym zobaczyć tego rozwiązania w iPhonie lub innym smartfonie z notchem.

Huawei Nova 4 zaprezentowany podczas koncertu w Chinach

Wygląda na to, że powoli wkraczamy w erę „post-notch” w smartfonach pełnoekranowych. Wyprofilowane wycięcie w górnej części wyświetlacza, w którym producenci umieszczają przednią kamerę, głośnik i czujniki, powinno wkrótce zostać wyeliminowane, a producent ekranu, który umieści wszystkie te cuda pod wyświetlaczem będzie prawdziwym innowatorem.

Wszystko zaczęło się tak na serio od iPhone’a X, który na skalę masową zapoczątkował ten trend, od kiedy Apple wprowadziło w paskudnym wycięciu kamerę oraz czujniki swojego systemu rozpoznawania twarzy Face ID.

Producenci prześcigają się w pomysłach związanych z tym jak pozbyć się brzydkiego wycięcia. Widzieliśmy juz wysuwane kamery, (słabe), łezki (słabe) czy węższe bądź szersze notche, które chyba nikogo nie satysfakcjonują. Huawei zaprezentował kolejny pomysł na umieszczenie kamery w smartfonie Nova 4. Według niemieckiego bloga technologicznego WinFuture smartfon został pokazany podczas koncertu w Chinach. „Wycięcie” w Nova 4 zostało wykonane w wyświetlaczu podobnym do Infinity-O, które Samsung zaprezentował podczas swojej ostatniej konferencji dla programistów.

Zamiast wycięcia, Huawei Nova 4 ma małe okrągłe wycięcie w lewym górnym rogu dla obiektywu aparatu. Głośniki przednie, czujnik zbliżeniowy i czujniki światła otoczenia są umieszczone pod szklanym wyświetlaczem lub umieszczone w innej części smartfona.

Przeczytaj także: „Kamera wyspowa” może zastąpić tzw. „notcha”

Wycięcie to jedna z najbardziej kontrowersyjnych decyzji projektowych dotyczących nowoczesnych smartfonów. Samsung publicznie szydził z tego rozwiązania  już wielokrotnie – ostatnio naśmiewał się z Google Pixel 3 XL, tweetując, że „można wylądować na nim samolotem” (przyp. red. mowa o wycięciu). Wcześniej południowokoreańska firma wyprodukowała reklamę przedstawiającą ludzi w sklepie Apple Store z fryzurami przypominającymi wycięcie z iPhone’a X.

Huawei Nova 4 (z wycięciem w kształcie małego kółka)

Nie wiadomo, czy okrągłe wycięcie spodoba się użytkownikom? Jednak już teraz jasne jest, że Huawei Nova 4 nie będzie jedynym smartfonem z tym rozwiązaniem i już w ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy więcej modeli z tym „oczkiem” w wyświetlaczu. Nie wiemy zbyt wiele na temat samego smartfona Huawei Nova 4, oprócz zupełnie nowego, nieszablonowego wyglądu. Huawei zaprezentowało ten model w etui, więc niewiele też można było zobaczyć…

Czy wykorzenienie wycięcia jest już bliskie? Sam liczę na to bardzo, bo obecny dizajn to jakiś wypadek przy pracy projektantów.

źródło: Huawei, T3 via WinFuture