Google Hangouts może zniknąć w 2020 roku

Za niecałe dwa lata Google może zamknąć swój komunikator Hangouts – oby tylko w jego miejsce nie powstało znowu kilka nowych usług do przesyłania wiadomości…

Google Hangouts

Przez ostatnie kilka lat (od uruchomienia i skutecznego wyłączenia Allo) Hangouty powoli zaczęły ginąć. Według doniesień Stephena Halla z 9to5Google, dni jednego z najstarszych komunikatorów Google’a są policzone i prawdopodobnie w 2020 roku zostanie całkowicie wyłączony dla użytkowników prywatnych.

Hangouts cierpi na kryzys tożsamości, ponieważ Google wprowadziło go jako zamiennik Gchata w 2013 roku. W rzeczywistości stracił on swoją użyteczność w ostatnich latach, ponieważ firma przestała aktualizować tę aplikację a nawet odczyt SMS-ów za jej pomocą. Ta zmiana była częścią nowej strategii Google’a  na Hangoutsy, które na razie pozostaną bezpieczne jako narzędzie komunikacji w miejscu pracy w postaci czatu G Suite Hangouts oraz platformy wideokonferencji Hangouts Meet.

Google poinformowało o rezygnacji z posiadania własnej aplikacji do obsługi wiadomości” w kwietniu, kiedy ogłosiło nową funkcję RCS Chat w Wiadomościach na Androidzie. Czat nie został jeszcze oficjalnie uruchomiony, ponieważ w dużej mierze zależy to od operatorów komórkowych. Doniesienia o wsparciu wiadomości RCS, które zapewne pojawią się na początku 2019 roku, zbiegają się bardzo ładnie z zamknięciem Hangoutsów w 2020 r.

Nie jest to dobra wiadomość dla korzystających z Hangoutsów w Gmailu, lub używają go do komunikowania się ze swoimi bliskimi (np. dziećmi), którzy nie posiadają telefonów komórkowych. W tej chwili informacja o wyłączeniu tego komunikatora to tylko przypuszczenie, które niewątpliwie może się spełnić.

źródło: 9TO5Google via The Verge