Orange przyspiesza internet mobilny 4G LTE w 3 miastach

Operator komórkowy Orange poinformował o zwiększenie pojemności sieci 4G LTE, w trzech dużych miastach Polski nawet o 77%.

Anteny sieci mobilnej Orange

Orange Polska zakończyło trwającą od maja br. rekonfigurację sieci komórkowej w Warszawie, Szczecinie i Gdańsku, dzięki czemu mieszkańcy tych miast będący abonentami sieci powinni zauważyć znaczną poprawę.

Zmiany wprowadzono w pasmach 2100 i 1800 MHz, które zwiększyły pojemność sieci o 58% w Warszawie, 45% w Gdańsku i 77% w Szczecinie oraz Policach.

Zwiększenie pojemności sieci nie przekłada się oczywiście wprost na zwiększenie prędkości internetu mobilnego, ale oznacza pozwala na pomieszczenia przez sieć większego ruchu. Oznacza to, że wszyscy odczują poprawę komfortu korzystania z sieci, a posiadacze mocniejszych (z punktu widzenia łączności) smartfonów będą mogli osiągnąć wyższe prędkości.

Może Cię zainteresować także: Ten pomiar prędkości internetu może być podstawą do reklamacji

Jak Orange liczy pojemność sieci komórkowej?

Wzrost pojemności liczony przez Orange to wzrost Herców (Hz) pasma dostępnego dla abonentów na danym obszarze – na przykład miasta. Biorąc pod uwagę, że każdy Hz pozwala na przesłanie określonej liczby bitów to zwiększenie liczby Hz zwiększa także ilość danych, którą można jednocześnie przesłać.

Obecnie smartfony w Orange mogą komunikować się ze stacją bazową nawet na 4 częstotliwościach, dzięki czemu możliwe jest osiąganie wyższych prędkości internetu mobilnego. To wszystko zasługa właśnie agregacji pasma. Jednocześnie dzięki dynamicznemu zarządzaniem dostępnymi pasmami Orange może każdemu smartfonowi przyznać miejsce, na którym będzie mógł się komunikować ze stacją bazową. Każdy z telefonów posiada określoną przez producenta kategorię LTE, oznaczoną w specyfikacji CAT-X, gdzie w miejscu X znajduje się cyferka. Im wyższa, tym lepiej. Telefony z wyższym CAT będą mogły lepiej wykorzystać wprowadzane przez operatora zmiany, bo mają dostęp do szerszego łącza.

Właściciele starszych i słabszych urządzeń także odczują różnicę, dzięki dynamicznemu zarządzaniu zasobami – sieć będzie mogła zwolnić dla nich nieco miejsca, przerzucając mocniejsze urządzenia na pasma niedostępne dla tych słabszych.

Anteny na stacji bazowej Orange Polska

Efekty widać w rankingach

Jak informuje operator, ruch w sieci 4G LTE powiększył się w ciągu niecałych czterech lat ponad czterdziestokrotnie. W dużych miastach nowe pasma są najbardziej potrzebne, dlatego od nich rozpoczęto zmiany. Tam także zmiany te mogą przynieść najwięcej pożytku największym grupom klientów.

Orange zapowiada także modernizację w mniejszych miejscowościach, w których obserwuje olbrzymie wahania ruchu – na przykład w miejscowościach górskich.

Przeczytaj także: Orange z Huawei testują sieć 5G na mieście!

źródło: Biuro prasowe Orange