Pakiet Microsoft Office będzie miał wreszcie ładne ikony…

Nowe ikony pakietu Microsoft Office są częścią szerszego podejścia firmy do projektowania różnych aplikacji wchodzących w skład Office’a.

Nowe ikony pakietu Microsoft Office (2018)
Nowe ikony pakietu Microsoft Office (2018)

Po raz pierwszy od 5 lat ikony pakietu Microsoft Office 365 zostały porządnie przeprojektowane, aby były prostsze i wyglądały nowocześnie na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych.

Office działa obecnie pod systemami Windows, macOS, iOS i Android, a firma Microsoft wreszcie wzięła się za przebudowanie tego potężnego pakietu. Nowo zaprezentowane ikony aplikacji wchodzących w skład Office’a zostały zaprojektowane tak, aby odzwierciedlały to, jak ostatnio zmieniły się te narzędzia: nowe funkcje sztucznej inteligencji, większa liczba funkcji współpracy i niezależności kluczowych aplikacji takich jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook.

W nowych ikonach dominuje pierwsza litera każdej aplikacji pakietu Office, jednak mimo dużej zmiany wciąż wyglądają znajomo. Jak wyjaśnia dyrektor ds. projektów w dziale projektowania Microsoftu Jon Friedman, zastosowane zmiany polegały na oddzieleniu liter i symbolów od ikon, tworząc w zasadzie dwa panele (jeden dla litery i jeden dla symbolu), które można łączyć lub rozdzielać. Dzięki temu zachowano znajomy wygląd, podkreślając prostotę aplikacji.

Zobacz również: Microsoft wydał „Microsoft News” – konkurenta dla Google News

Firma Microsoft zamieniła już wcześniej kontury we wcześniejszych ikonach programu Word na wiersze tekstu, dla programu Excel zastosowano pojedyncze komórki. Co ciekawe, ikony nadal są rozpoznawalne, co jest ważne dla milionów użytkowników, którzy uruchamiają te aplikacje każdego dnia. OneDrive i Skype zachowują w ikonach swój unikalny wygląd w bardziej nowoczesny sposób. OneDrive wciąż jest chmurą, podczas gdy Skype jest prostym logo S.

Ikony stanowią tylko jedną część projektu, a firma Microsoft wprowadza także pewne subtelne zmiany w pakiecie Office w innych obszarach. Gigant oprogramowania upraszcza interfejs wstążki i wprowadza system Fluent Design znany z systemu Windows 10 dla aplikacji Office. Subtelne zmiany kolorystyczne mają na celu nadanie świeżości pakietowi Office na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Jak zmieniała się ikona programu Word od 2003 do 2018 r.
Jak zmieniała się ikona programu Word od 2003 do 2018 r.

Jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych Microsoftu, Outlook Mobile, również wkrótce przejdzie gruntowne przeprojektowanie a dodatkowo otrzyma nowe funkcje i gesty dla kont i folderów.

źródło: Microsoft Design (Medium) via The Verge