Poznaj polskich twórców gier wideo w serialu „Twórcy światów”

Obejrzyj serial dokumentalny pt. „Twórcy światów” o polskich twórcach gier wideo na Canal+ Discovery lub nc+ GO.

„Twórcy światów” - serial dokumentalny o polskich twórcach gier

To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury i ważne ogniwo życia młodych pokoleń. Najlepsi gracze to prawdziwi celebryci. Co ciekawe, Polska na tle Europy, a nawet świata jest prawdziwą gamingową zieloną wyspą.

W programie poznamy ludzi, dzięki którym to wszystko się zaczęło. W czasach, gdy w Polsce trudno było kupić papier toaletowy, oni pisali pierwsze programy i gry komputerowe.

O swojej pracy opowiedzą m.in. pisarz, scenarzysta i projektant Marcin Blacha, który współtworzył wszystkie części wirtualnych przygód Wiedźmina oraz nominowany do Oscara Tomasz Bagiński. Zobaczymy też nestorów polskiej branży gier komputerowych, którzy dziś uczą młodych adeptów sztuki projektowania i pisania gier.

Może Cię także zainteresować: Seria dokumentalna o polskim komiksie w Canal+ już w lipcu

Poniżej możesz zapoznać się z opisem pięciu odcinków tej serii dokumentalnej, która można oglądać na Canal+ Discovery oraz na żądanie na platformie streamingowej nc+ GO.

Odcinek 1. Gamingowe dzieje Polski

To, co początkowo służyło zabawie przerodziło się w część kultury i ważne ogniwo życia młodego pokolenia. Tworzenie gier to sztuka, a granie to styl życia, a nierzadko i zawód. Najlepsi gracze to prawdziwi celebryci. Co ciekawe, Polska na tle Europy a nawet świata jest prawdziwą gamingową zieloną wyspą. W pierwszym odcinku serii o polskich grach wideo poznamy ludzi, dzięki którym branża gier zaistniała nad Wisłą. W czasach, gdy w Polsce trudno było kupić papier toaletowy oni pisali pierwsze programy i gry komputerowe. To tak jakby dziś w przydomowej szopie wytwarzać grafen. Zapraszamy w podróż do fascynującego cyfrowego świata.

Odcinek 2. Cyfrowi artyści

W branży tworzenia gier istnieją trzy główne zawody: projektant, programista i artysta. W tym odcinku przyjrzymy się ich pracy, przedstawimy, jakie predyspozycje trzeba posiadać, by stać się trybikiem tej fascynującej machiny, przyjrzymy się zespołom tworzącym wirtualne światy i omówimy role, które pełnią ich członkowie. O swojej pracy opowiedzą m.in. pisarz Marcin Blacha, scenarzysta i projektant, który współtworzył wszystkie części wirtualnych przygód „Wiedźmina”, nominowany do Oscara Tomasz Bagiński oraz Jacek Rozenek, aktor, który udzielił głosu Wiedźminowi. Wystąpią też nestorzy polskiej branży gier komputerowych, którzy dziś uczą młodych adeptów sztuki projektowania i pisania gier.

Odcinek 3. Grywalność

„Grywalność” to spójne połączenie zasad: fabuły, grafiki i mechaniki, które odpowiada za ogólne doświadczenie gracza. Droga do osiągnięcia pełnej harmonii jest jednak długa i bardzo kręta. O swojej pracy opowiedzą m.in. pisarz Marcin Blacha, scenarzysta i projektant, który współtworzył wszystkie części wirtualnych przygód „Wiedźmina”, nominowany do Oscara Tomasz Bagiński oraz Jacek Rozenek, aktor, który udzielił głosu Wiedźminowi. Wystąpią też nestorzy polskiej branży gier komputerowych, którzy dziś uczą młodych adeptów sztuki projektowania i pisania gier.

Odcinek 4. Premiera gry

Premiera gry to ważny moment, na który składają się lata mozolnej pracy wielu osób, ale czy tylko to? W czwartym odcinku serii opowiadającej o polskich grach wideo spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre gry odnoszą sukces, a inne przechodzą do historii jako kompletnie nietrafione pomysły. Czy o sukcesie decyduje tylko ilość pieniędzy zainwestowana w reklamę, czy wystarczy świeży i zaskakujący pomysł, czyli to, czego Polacy mają najwięcej.

Odcinek 5.

Gry wideo wkraczają coraz śmielej do kolejnych sfer popkultury, ale czy istnieje jakaś granica tej ekspansji? To pytanie, które zadaje sobie coraz większa liczba specjalistów. W piątym i ostatnim odcinku opowiemy między innymi o tym, jak może wyglądać przyszłość grania, jak będzie można zdobyć dodatkowe punkty za krojenie marchewki w swojej własnej kuchni oraz jak twórcy gier przykładają się do rozwoju sztucznej inteligencji.

Zapraszamy w podróż do fascynującego cyfrowego świata rozrywki.

źródło: Canal+ Polska (dzięki Marek P. vel „Dziamdzia” za cynk!)