Już w 33 krajach internet mobilny jest szybszy niż Wi-Fi

Kuszące jest założenie, że dobry hotspot Wi-Fi jest lepszy niż nowoczesne sieci komórkowe, ale niekoniecznie jest to prawdą – w niektórych krajach sieć Wi-Fi jest wolniejsza niż komórkowa.

Różnica prędkości Wi-Fi i w sieci komórkowej na świecie (listopad 2018)
Różnica prędkości Wi-Fi i w sieci komórkowej na świecie (listopad 2018)

OpenSignal przeprowadził badanie prędkości sieci komórkowych i W-Fi w 80 krajach na świecie. Z raportu wynika, że w 33 krajach średnia prędkość pobierania danych na urządzeniach mobilnych jest szybsza niż prędkość sieci Wi-Fi. W tym zestawieniu znalazły się przede wszystkim kraje z Afryki, Europy, Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu.

Różnice są czasem gigantyczne. Zwykle jest to przewaga nawet 10 Mb/s lub więcej w takich miejscach jak Australia, Oman i Czechy. Zalety sieci komórkowych są powszechne w takich miejscach jak Austria, Iran i RPA.

W wielu krajach internetowe połączenia komórkowe i Wi-Fi są z grubsza na tym samym poziomie. Nic dziwnego, że Wi-Fi ma wyraźną przewagę w krajach, w których internet szerokopasmowy jest stosunkowo szybki, np. w Hongkongu, Singapurze, Korei Południowej i USA. Jednak w niektórych obszarach LTE zapewnia stałą prędkość pobierania danych – w Libanie prędkość pobierania danych jest zwykle o 25 Mb/s większa niż w przypadku Wi-Fi.

Może Cię również zainteresować: [raport] Prędkość internetu mobilnego w Europie (I kwartał 2018)

W Polsce sieć Wi-Fi nadal jest średnio szybsza niż komórkowa, a średni download wynosi w naszym kraju ok. 22 Mb/s w porównaniu z 15 Mb/s w sieci komórkowej (2G, 3G i 4G). W samej sieci 4G/LTE średnia prędkość pobierania wynosi już ok. 20 Mb/s. Jest to w dalszym ciągu mniej niż osiągamy za pośrednictwem bsieci bezprzewodowych Wi-Fi.

Wi-Fi vs. mobile na świecie (porównanie prędkości pobierania) listopad 2018
Wi-Fi vs. mobile na świecie (porównanie prędkości pobierania) listopad 2018

Z danych przedstawionych przez OpenSignal wynika, że zarówno użytkownicy, jak i producenci urządzeń muszą zacząć przyzwyczajać się do tego, że Wi-Fi nie jest już z założenia zwykle najlepsze. Choć mogło to być prawdą, gdy smartfony dopiero stawały się popularne, ale w erze sieci LTE (4G) nie jest to już prawdą i regułą.

Prędkości pobierania Wi-Fi vs. mobile (świat, 11.2018)
Prędkości pobierania Wi-Fi vs. mobile (świat, 11.2018)

Obecnie Wi-Fi ma swoje własne problemy, takie jak przepełnione sieci. Będzie się tak działo, aż 5G dostarczy nam prędkości gigabitowe. Podczas gdy Wi-Fi ma swoje cele (zarówno dla lokalnej sieci, jak i dla miejsc z limitami danych), coraz częściej będziemy bardziej skłonni do korzystania z internetu mobilnego za pośrednictwem operatora komórkowego.

Porównanie prędkości mobilnych vs. Wi-Fi (kraje)
Porównanie prędkości mobilnych vs. Wi-Fi (kraje)

źródło: Engadget via Open Signal – The State of Wifi vs Mobile Network Experience as 5G Arrives (November 2018) – pdf, 1,04 MB