Miniserial „Ucieczka z Dannemory” ze świetną kreacją Arquette

Doskonała rola i metamorfoza Patricii Arquette sprawia, że serial „Uczieczka z Dannemory” jest warty uwagi, nawet jeśli niektóre momenty serialu są bardzo ciężkie i przytłaczające.

Patricia Arquette jako Tilly w serialu „Ucieczka z Dannemory” (Escape at Dannemora, odc. 1)  -Photo: Chris Saunders/SHOWTIME
Patricia Arquette jako Tilly w serialu „Ucieczka z Dannemory” (Escape at Dannemora, odc. 1) -Photo: Chris Saunders/SHOWTIME

Minierial „Ucieczka z Dannemory” (oryg. Escape at Dannemora) to adaptacja prawdziwych wydarzeń, którymi przez 3 tygodnie w czerwcu 2015 roku żyły całe Stany Zjednoczone. Ci, którzy kojarzą tę brawurową ucieczkę z najpilniej strzeżonego więzienia Dannemora w stanie Nowy Jork z pewnością pamiętają nazwisko pracownicy więzienia Joyce „Tilly” Mitchell (Patricia Arquette) i dwóch więźniów 48-letniego Richarda Matta (Benicio del Toro) i Davida Sweata (Paul Dano), którzy byli skazani na dożywocie za okrutne zabójstwa.

Więźniowie, dzięki przemyconym narzędziom, z pomocą kierowniczki więziennej szwalni (Mitchell) oraz jednego ze strażników, zdołali wydrążyć tunel w stalowych ścianach, przez który dostali się do rur kanalizacyjnych. To właśnie przy wyjściu z kanału zostawili słynną karteczkę z napisem „miłego dnia”. Obława trwała trzy tygodnie i uczestniczyło w niej setki policjantów z USA i Kanady.

Co się dokładnie wydarzyło, jak wyglądała historia trójki bohaterów tej głośnej ucieczki? To wszystko znajdziecie w świetnie wyreżyserowany przez Bena Stillera serialu, którego obsada dała mistrzowski popis swojej gry aktorskiej.

Przeczytaj również: „Ślepnąc od świateł” może być kultowym serialem milenialsów

Krótko o roli aktorów „Ucieczki z Dannemory” – szczególnie Arquette

Kiedy cofamy się w czasie, aby zobaczyć, jak zaczęły się problemy głównej bohaterki, trafiamy w wir zagmatwanych wydarzeń prowadzących w efekcie do ucieczki więźniów. Dzięki występowi Patricii Arquette, Tilly jest tak wiarygodna, jakby to była prawdziwa osoba. 

Ucieczka dwóch więźniów z nowojorskiego zakładu karnego, w którym faktycznie Tilly Mitchell została skazana za swój udział – jest fascynująca. Wszystkie detale, takie jak ostre piły, które bohaterka chowa w zamarzniętym hamburgerze, są tak dziwne i przerażające, ale twórcza inwencja nie ustępuje tutaj autentycznej historii.

Kadr z serialu „Ucieczka z Dannemory”
Kadr z serialu

Tilly, która nadzorowała więzienny zakład krawiecki, miała związek seksualny z dwoma uciekinierami – serial pokazuje to w bardzo żywy sposób, a wszystkie niuanse i drobne sceny pokazują nam kim była Mitchell, jakie miała pragnienia i czego jej brakowało w życiu i związku z mężem. Arquette specjalnie przytyła do tej roli kilka dobrych kilogramów, a wizażyści i osoby pracujące na planie sporo napracowali się, żeby upodobnić aktorkę do prawdziwej Tilly. Tym samym aktorka dołączyła do aktorek Amy Adams z serialu „Ostre przedmioty” czy Emmy Stone z „Maniaca”, które przechodziły przerażająca metamorfozę w swoich rolach.

Joyce „Tilly” Mitchell (po lewej) i Patricia Arquette ucharakteryzowana na Tilly (po prawej)
Joyce „Tilly” Mitchell (po lewej) i Patricia Arquette ucharakteryzowana na Tilly (po prawej)

Z kolei Dano i Del Toro dają mocne, ale znane dla nich kreacje. Być może ich role wtapiają się w monotonii życia za kratkami i ich rola nie jest tak wyrazista i płomienna jak Tilly, ale są równie mocne i prawdziwe. Czasami obraz Tilly zmienia się w jej karykaturę. Jest kilka zbyt długich zbliżeń, które wydają się czasami nudne i kpiące, jak gdyby szukały złożoności w jej prostej psychice – lub w nawrotach zwrotów emocjonalnych, które w normalnym życiu można byłoby uznać za zwykłą histerię. Niemniej kreacja słabej kobiety stworzona przez Arquette ma w tym serialu sens i ratuje jej charakter.

Obejrzyj zwiastun serialu „Ucieczka z Dannemory” (polskie napisy):

Czy serial o ucieczce z więzienia i historii prostych ludzi ma sens?  Tak, musicie zobaczyć ten serial, bo w każdym aspekcie jest perfekcyjnie zrealizowany, od gry aktorskiej, przez scenariusz, zdjęcia, reżyserię czy muzykę.Jest to niewątpliwie jeden z obowiązkowych seriali 2018 roku, który warto dopisać do swojej listy „do obejrzenia”.

Serial „Ucieczka z Dannemory” liczy 8 odcinków i jest zamkniętą historią opartą na faktach – wszystkie odcinki dostępne będą na HBO GO i udostępniane oraz nadawane są co tydzień:

Oglądaj na HBO GO