10 lat temu Apple po raz pierwszy dodało ikony Emoji na iPhonie

Dokładnie 21 listopada 2008 roku Apple wydało iPhone OS 2.2 użytkownikom w Japonii, wprowadzając po raz pierwszy klawiaturę Emoji i znaki Emoji na iPhonie.

Emoji iPhone (2008 vs. 2018)
Klawiatura Emoji z 2008 (po lewej) vs. z 2018 (po prawej), Jeremy Burge / Emojipedia

W tym czasie najnowszym iPhone’em, który został wydany w czerwcu 2008 roku był iPhone 3G, działający pod mobilnym systemem operacyjnym iPhone OS 2.

Serwis Emojipedia przedstawił dziś dogłębną analizę zmian pierwszych ikon emoji na iPhone’a. Wyjaśniono również, że pomimo decyzji Apple’a o początkowym ograniczeniu klawiatury emoji do Japonii w systemie iPhone OS 2.2, to niektóre aplikacje pozwalały odblokować klawiaturę dla użytkowników spoza Japonii. Po raz pierwszy aplikacje innych firm były dostępne na iPhonie, ponieważ system iPhone OS 2.2 wprowadził także sklep App Store.

Uruchomienie pod systemem iPhone OS 2.2 obsługi emoji w standardzie Unicode sprawiło, że emotikony stały się uniwersalne i rozpoznawane pomiędzy różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi. Implementacja Emoji przez Apple’a w 2008 roku opierała się na zestawie używanym przez japońskiego operatora Softbank.

Przeczytaj również: Oto najczęściej komentowane emoji z systemu iOS 12.1

Podczas gdy Apple nie ma wpływu na to, które emotikony są zatwierdzane przez Unicode, należy zastanowić się, czy bez silnego wsparcia kolorowych emoji Apple’a we wczesnych latach smartfonów,  postrzegalibyśmy emoji i komunikacje obrazkową jako zjawisko kulturowe, które trwa i rozwija się do dzisiaj.

Przykład oryginalnych Emoji z systemu iPhone OS 2.2 z 2008 r.
Przykład oryginalnych Emoji z systemu iPhone OS 2.2 z 2008 r.

Dopiero w 2011 r. w wersji systemu iOS 5 firma Apple wprowadziła ustawienie klawiatury Emoji, które umożliwiało każdemu dostęp do znaków emoji za pomocą domyślnej klawiatury systemowej – wystarczyło wybrać ikonę globusa. W 2012 roku firma Apple wprowadziła 376 nowych emoji wraz z systemem iOS 6 i przełączyła się na punkty kodowe kompatybilne z Unicode dla emoji. W 2015 roku, Apple wprowadziło nowe emoji w systemie iOS 8.3 – był to rok, w którym Apple włączyło domyślnie klawiaturę Emoji dla wszystkich użytkowników iOS-a. Wcześniej należało sobie włączyć tę klawiaturę ręcznie w Ustawieniach.

Przykład zmiany ikony Emoji od 2008 do 2018 r.
Przykład zmiany ikony Emoji od 2008 do 2018 r.

W sumie liczba ikon Emoji wzrosła z 471 (2008 r.) do 2776 (w 2018 r.), dzięki wprowadzeniu wymienialnych rodzajów i odcieni skóry.

Na stronie serwisu Emojipedia, dowiedziesz się więcej na temat rocznicy emoji i sprawdzisz długą listę zmian, obrazująca dokładnie jak zmieniały się i ewoluowały ikony w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

źródło: Emojipedia via phoneArena