Google opublikowało specjalną sekcję poświęconą artykułowi 13 w swoim serwisie YouTube – możesz wyrazić swoją opinię i przeczytać co to dla Ciebie oznacza?
Artykuł 13 jest częścią zaproponowanej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich, której celem jest znalezienie efektywnego sposobu ochrony twórczości i interesów właścicieli praw autorskich w sieci. Więcej na ten temat pisałem już wcześniej we wpisie: Zbliża się cenzura internetu: podatek od linków (Artykuł 13).
Szczegóły możesz przeczytać w oficjalnym dokumencie Parlamentu Europejskiego P8_TA-PROV(2018)0337 z 12 września 2018 r.: Prawo autorskie na jednolitym rynku cyfrowym. (Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 12 września 2018 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (COM(2016)0593 – C8-0383/2016 –2016/0280(COD))).
YouTube zaznacza na swojej stronie, że popiera ideę artykułu 13 i jego dążenie do tego, aby pomóc twórcom i wykonawcom osiągnąć sukces, ale chce opracowania bardziej efektywnych sposobów ochrony praw autorskich.
Jednocześnie firma ostrzega, że uchwalenie artykułu 13 w obecnej wersji może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje dla wszystkich, dlatego prosi o znalezienie lepszego rozwiązania.
Uchwalenie artykułu 13 w obecnej wersji może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje dla wszystkich. Działajmy razem, by znaleźć lepsze rozwiązanie.
Artykuł 13 – istnieje lepsze rozwiązanie
Artykuł 13 jest częścią zaproponowanej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich, której celem jest znalezienie efektywnego sposobu ochrony twórczości i interesów właścicieli praw autorskich w sieci. Popieramy założenia artykułu 13, ale jego obecna wersja napisana przez Parlament Europejski może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje, które mogą zupełnie zmienić oblicze internetu. Istnieje lepsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej i spraw, by usłyszano Twoją opinię.
Wchodząc na YouTube’a zobaczysz poniższy pop-up o treści: Dowiedz się więcej o Artykule 13:
Oto kilka z pytań i odpowiedzi, które znajdziesz na stronie YouTube’a #SaveYourInternet
- Jakie zmiany wprowadzi artykuł 13?
Zaproponowana wersja artykułu 13 zlikwiduje obecny system usuwania treści na żądanie, który w tej chwili chroni posiadaczy praw i platformy. W rezultacie takie serwisy jak YouTube, Facebook, Instagram, Soundcloud, Dailymotion, Reddit czy Snapchat będą ponosić odpowiedzialność za treści przesłane przez użytkowników, twórców i wykonawców, które naruszają prawa autorskie. Oznacza to, że te platformy, w tym YouTube, będą musiały blokować większość przesyłanych treści z Europy oraz wyświetlanie materiałów pozaeuropejskich w Europie ze względu na niejasności i złożoność własności praw autorskich (więcej informacji na ten temat w dalszej części). - Co to oznacza dla mnie, jako twórcy YouTube lub wykonawcy z Unii Europejskiej?
YouTube i inne platformy mogą zostać zmuszone do zablokowania przesłanych przez Ciebie filmów. Nie będziesz mieć też możliwości publikowania nowych treści w Unii Europejskiej, chyba że udowodnisz, że wszystkie treści zawarte w filmie należą do Ciebie (zarówno obraz, jak i dźwięk). - Co by się stało, gdyby zatwierdzono obecną wersję artykułu 13?
Ryzyko wynikające z zaakceptowania treści, w przypadku których informacje o prawach autorskich są niekompletne lub ma miejsce spór o te prawa, byłoby zbyt wielkie dla takich platform jak YouTube. Dlatego YouTube byłby zmuszony do blokowania milionów filmów (zarówno nowych, jak i tych przesłanych już wcześniej) w Unii Europejskiej. Spowodowałoby to znaczne ograniczenie liczby treści przesyłanych z Europy na platformę. Najbardziej ucierpieliby na tym twórcy. Zablokowane treści obejmowałyby: filmy edukacyjne, większość oficjalnych teledysków, muzyczne covery fanów, mashupy, parodie i wiele innych materiałów. W wyniku wprowadzenia artykułu 13 pracę mogą stracić setki tysięcy osób, w tym twórcy, firmy i wykonawcy z Europy oraz ich współpracownicy.
Więcej przeczytasz na stronie: youtube.com/saveyourinternet.